آموزش

الکتروموتور ضد انفجار ABB

در حوزه صنعت و فناوری، ایمنی حرف اول را می‌زند؛ بنابراین استفاده از دستگاه‌هایی که احتمال خسارت مالی و جانی را کاهش یا به صفر می‌رسانند ضرورت دارد. یکی از این دستگاه‌ها، الکتروموتور ضد انفجار ABB است. خرید الکتروموتور ABB در فضاهایی که دارای مواد فرار و قابل‌انفجار هستند ضروری خواهد بود. این موتورهای تخصصی به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که جلوی انفجارهایی ازاین‌دست را گرفته و امنیت پرسنل را تضمین کنند.

 

الکتروموتور ضد انفجار ABB

 

الکتروموتور ضد انفجار چیست؟

 

الکتروموتور ضد انفجار موتور الکتریکی تخصصی محسوب می‌شود که بادقت طراحی شده است تا امنیت را در محیط‌هایی که خطر فعال‌سازی گازهای انفجاری، بخارات، گردوغبار یا مایعات قابل‌اشتعال وجود دارد، برقرار کنند. مشخصه این الکتروموتور ABB محفظه‌های محکم و مهروموم‌شده آن در نظر گرفته می‌شود.

این محفظه‌ها به‌گونه‌ای طراحی شده‌اند که در برابر هرگونه انفجار داخلی مقاومت کنند، دربرگیرنده آن باشند و از ورود شعله‌ها، جرقه‌ها یا گازهای داغ به جو اطراف ممانعت به‌عمل آورند. آنها بر اساس نوع محفظه‌هایشان طبقه‌بندی می‌شوند. به‌عنوان‌مثال، کلاس I برای گازها و بخارها و کلاس II برای گردوغبار.

ضمن آنکه باتوجه‌به نوع کاربردشان در محیط‌های خطرناک مناسب به‌کار گرفته می‌شوند. برای جلوگیری از ایجاد هرگونه جرقه، تمام اجزای داخلی از جمله سیم‌پیچ‌ها، برس‌ها و یاتاقان‌ها بادقت انتخاب و با مواد غیر جرقه‌زن طراحی شده‌اند. الکتروموتور ضد انفجار ABB که یکی از بهترین برندهای الکتروموتور مناسب است، تمام این ویژگی‌ها را دارد.

علاوه‌بر این، یک الکتروموتور ضدانفجار ویژگی‌های زیر را دارد:

 • استفاده از روش‌ها و دستگاه‌های خنک‌کننده‌ای که مستقل از هوای خارج دستگاه عمل می‌کنند.
 • محفظه‌های آن‌ها کاملا مهروموم شده است.
 • مکانیسم‌های حفاظت حرارتی برای جلوگیری از گرمای بیش‌ازحد را در خود جای می‌دهند.
 • به‌شدت توسط نهادهای نظارتی آزمایش و تایید شده‌اند.
 • در صنایعی مانند پتروشیمی، نفت و گاز، معدن و داروسازی که مواد قابل‌اشتعال رایج هستند کاربرد دارند.

کاربرد الکتروموتور ضد انفجار ABB

 

موتورهای الکتریکی ضد انفجار در صنایع مختلفی که در آن وجود گازهای انفجاری، بخارات، گردوغبار یا مایعات قابل‌اشتعال خطر قابل‌توجهی ایجاد می‌کند، کاربرد دارند. هدف اصلی آنها ایجاد یک فضای امن در این محیط‌ها و به‌حداقل‌رساندن خطر اشتعال گازهای بالقوه انفجاری است. کاربرد الکتروموتور ضد انفجار ABB در صنایع مختلف به‌شرح زیر خواهد بود:

 • در بخش پتروشیمی، الکتروموتور ضد انفجار پمپ‌ها، کمپرسورها و فن‌ها را تغذیه خواهد کرد و از آن‌ها در مقابل انفجار مواد قابل‌اشتعال محافظت می‌کنند.
 • در صنعت نفت و گاز، با تغذیه دکل‌های حفاری، وینچ‌ها و نوار نقاله‌ها نقش محوری در عملیات حفاری و سکوهای دریایی ایفا و از احتراق گازهای قابل‌اشتعال که ممکن است در حین استخراج نفت و گاز وجود داشته باشند جلوگیری می‌کنند.
 • در معادن زیرزمینی که به‌دلیل وجود غبار و گازهای قابل‌احتراق ذاتا خطرناک هستند، موتورهای ضد انفجار تجهیزاتی مانند تسمه‌نقاله، سنگ‌شکن و فن‌ها را تغذیه می‌کنند. این موتورها در برابر محیط گردوغبار مقاوم هستند و با جلوگیری از ایجاد جرقه، خطر انفجار در معدن را کاهش می‌دهند.
 • علاوه‌بر این، الکتروموتور ضد انفجار ABB در صنایع دارویی و شیمیایی، صنایع غذایی و آشامیدنی، کشاورزی (به‌ویژه در حمل‌ونقل غلات)، تصفیه فاضلاب و زمینه‌های مختلف دیگر کاربرد دارد. آن‌ها ضامن فعالیت بی‌خطر دستگاه‌هایی مانند میکسرها، ماشین‌آلات و راکتورها هستند و محیط کاری را برای پرسنل امن می‌کنند.

 

استفاده از اینورتر در کنترل الکتروموتورها

 

ترکیب اینورترها در کنترل الکتروموتور ABB EX، به‎ویژه نوع الکتروموتور سه فاز، نشان‌دهنده یک عمل گسترده و بسیار موثر در کاربردهای مختلف صنعتی و تجاری است. استفاده از اینورتر برای کنترل الکتروموتور EX به دلایل زیر ضرورت دارد:

 1. یک اینورتر مناسب منجر به مدیریت دقیق سرعت و گشتاور الکتروموتور ضد انفجار ABB می‌شود و مزایای متعددی را از نظر بازده انرژی، دقت فرایند و حفاظت از تجهیزات ارائه می‌دهد. عملکرد اصلی آنها فعال‌کردن تنظیم سرعت در الکتروموتورها است که آن‌ها را در کاربردهایی مانند نوار نقاله، پمپ‌ها و فن‌ها ضروری می‌کند.
 2. اینورترها با تنظیم سرعت موتور بر اساس نیازهای خاص کار، نقش محوری در بهینه‌سازی مصرف انرژی دارند و در نتیجه هزینه‌های عملیاتی را کاهش می‌دهند. علاوه‌بر این، آنها با شروع و توقف آرام و آسان موتور، فشار و سایش مکانیکی را کاهش می‌دهند که در سیستم‌های حساس به انتقال ناگهانی مفید است.
 3. اینورترها می‌توانند منجر به افزایش بهره‌وری انرژی، تنظیم زمان واقعی سرعت و گشتاور موتور را برای کنترل دقیق فرایند، سازگاری با تغییرات بار به‌صورت دینامیکی و تراز خودکار خروجی موتور شوند.

 

انواع الکتروموتور ضد انفجار ABB

 

‌مدل‌های مختلف الکتروموتور ضد انفجار ای بی بی در بازار موجود هستند. مشخصات فنی الکتروموتور ضد انفجار ABB و کاربرد آن‌ها در جلوگیری از انفجار مشابه است؛ اما باتوجه‌به توان و جنس بدنه، هر کدام مناسب محیط‌های کاری خاصی هستند. انواع آن به شرح زیر خواهد بود:

 

الکتروموتورهای ضد انفجار ABB ولتاژ بالا

 

این الکتروموتورها انعطاف‌پذیری و قابلیت شخصی‌سازی بالایی دارند. این دستگاه با چندین سیستم خنک‌کننده و محافظت‌کننده، عمر بالایی دارد و مناسب محیط‌های خطرناک خواهد بود. IEC و توان موتور هر کدام در کنار تصویر ذکر شده است. این سری دستگاه‌ها مناسب کاربردهای زیر خواهند بود:

 • صنعت فولاد و نورد
 • صنایع شیمیایی، نفت و گاز
 • تکنولوژی نیروگاه
 • انرژی تجدیدپذیر
 • تکنولوژی آب
 • کشتی‌سازی
 • حمل‌ونقل
 • صنعت سیمان و معدن

الکتروموتور ضد انفجار ABB

 

IEC: از 355 تا 560

توان موتور: از 140 تا 2250 کیلو وات

الکتروموتور ضد انفجار ABB

 

درخشش الکتریک بین الملل واحد صنعت وارد کننده و تامین کننده انواع الکتروموتورهای صنعتی 

تلفن تماس: 74208000-021

 

 

الکتروموتور ضد اشتعال ABB ولتاژ بالا

 

IEC: از 355 تا 900

توان موتور: از 160 تا 8000 کیلووات

 

الکتروموتور ضد انفجار ABB

 

 

 

 الکتروموتور ضد انفجار امنیت افزوده ABB بدنه چدن ولتاژ بالا

 

IEC: از 355 تا 560

توان موتور: از 140 تا 1200 کیلووات

 

الکتروموتور ضد انفجار ای بی بی

 

الکتروموتورهای ضد انفجار ABB ولتاژ پایین

 

تمام این الکتروموتورها دارای تکنولوژی ضد جرقه Ex naie3 ac و موتورهای راندمان برتر برای پاسخگویی به نیاز هر مشتری هستند. این سری نیز قابلیت انعطاف‌پذیری بالایی دارند. IEC و توان موتور هر کدام در کنار تصویر ذکر شده است. ویژگی‌های آن‌ها به شرح زیر خواهد بود:

 • دارای گواهینامه برای درایو با تنظیم سرعت متغیر
 • دارای انواع استانداردهای مختلف برای فعالیت در بخش نفت و گاز
 • استاندارد برای استفاده‌های دریایی
 • دارایی قابلیت‌های شخصی‌سازی
 • 2 سال گارانتی سازنده ABB
 • این سری همگی از جنس چدن هستند.

 

الکتروموتور ضد انفجار ABB ولتاژ پایین IE2

 

IEC: از 71 تا 560

توان موتور: از 0.55 تا 2000 کیلووات

 

الکتروموتور ضد انفجار ABB

 

الکتروموتور ضد انفجار ای بی بی ولتاژ پایین IE3

 

IEC: از 200 تا 355

توان موتور: از 30 تا 355 کیلووات

 

الکتروموتور ضد انفجار ABB

 

الکتروموتور ضد اشتعال ABB ولتاژ پایین

 

IEC: از 80 تا 450

توان موتور: از 0.55 تا 950 کیلووات

 

 

الکتروموتور ضد انفجار ABB

 

الکتروموتور ضد انفجار امنیت افزوده ABB بدنه چدن ولتاژ پایین

 

IEC: از 80 تا 560

توان موتور: از 0.5 تا 1100 کیلووات

 

جمع‌بندی

 

الکتروموتور ضد انفجار ABB نمونه‌ای از دغدغه قابل‌توجه نبوغ مهندسی برای تامین ایمنی محیط کار هستند. توانایی آنها در مقاومت و کاهش خطرات مرتبط با جوهای انفجاری ایمنی پرسنل و فرایندهای صنعتی حیاتی را تضمین می‌کند. خرید الکتروموتور ABB و دستگاه‌های مشابه آن‌ها دورریختن پول نیست. در واقع خرید دستگاه‌هایی که اولویتشان حفظ منابع جانی و مالی صنعت شما است، یک سرمایه‌گذاری عاقلانه خواهند بود.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *