• تعمیر مولتی متر

تعمیر مولتی متر

تعمیر مولتی متر

مولتی متر ها از انواع ابزارهای سنجش هستند و در اندازه گیری‌های الکتریکی و الکترونیک، کاربردهای وسیعی دارند. این وسیله در واقع می‌تواند کاربردهای ولت متر، اهم متر و آمپر متر را با یکدیگر ترکیب کند. از طرف دیگر، این ابزار سنجش به ما این امکان را خواهد داد تا بدانیم در یک مدار الکتریکی، چه اتفاقی در حال روی دادن است. بنابراین در شرایطی که بخشی از مدار کار نکند، مولتی متر می‌تواند در رفع اشکال آن بخش به ما کمک کند. اهمیت تنظیم مولتی متر نیز خود اهمیت بسیاری دارد.

بررسی قطعی سیم و کابل توسط مولتی متر دیجیتال

تعمیر مولتی متر

کالیبره مولتی متر

ابزارهای مختلف اندازه گیری، ممکن است در طول زمان و در فواصل زمانی منظم، نیاز به کنترل و بازرسی پیدا کنند تا از این طریق بتوانیم از نحوه عملکرد آن‌ها اطمینان حاصل کنیم. به این نوع از کنترل‌های دوره‌ای و منظم، کالیبراسیون گفته می‌شود.
در این شرایط می‌توان از چند روش استفاده کرد. از جمله روشی که برای انجام تبدیل سیگنال‌های آنالوگ به دیجیتال استفاده می‌شود روش انتگرال گیری است.

در این شیوه، سیگنال ورودی برای یک فاصله زمانی ثابت و مشخص، به یک انتگرال گیر اعمال می‌شود. پس از انجام این کار لازم است تا خازن انتگرال گیر تخلیه شود. در این موقعیت، زمان تخلیه اندازه گیری می‌شود. در حقیقت می‌توان گفت این روش نوعی روش انتگرال گیر پایه‌ای و ثابت است که برای مولتی مترهای با قدرت تفکیک پایین به کار برده می‌شود.

ولی مولتی مترهایی که دارای قدرت تفکیک بالاتری هستند نیازمند این هستند که روش‌هایی در مورد آن‌ها به کار گرفته شود که در ابتدا بتواند آنالوگ را به دیجیتال تبدیل کند. این روش‌ها، روش‌هایی پیچیده‌تر نیز هستند.

تعمیر مولتی متر

کالیبراسیون چیست؟

در حال حاضر انواع مختلفی از مولتی مترها ساخته می‌شوند. از جمله این مولتی مترها می‌توان سیستم‌های دیجیتال و یا رومیزی را نام برد. این دسته از محصولات سنجش، تا قدرت تفکیک ½ 8 رقمی نیز ساخته می‌شوند. در این دسته از تجهیزات به طور معمول از انتگرال گیرهای چند شیبه و یا چند سیکلی استفاده می‌شود تا عملکرد مولتی متر در سراسر محدوده اندازه گیری آن، مناسب باشد.

کالیبره مولتی متر

تنظیم مولتی متر

برای تنظیم و کالیبره مولتی متر ابزارهای سنجش الکتریکی لازم است در ابتدا اجزای تشکیل دهنده این سیستم‌ها را بشناسیم و سپس نحوه اتصال آن‌ها را بررسی کنیم. به طور معمول، یک مولتی متر از 4 بخش به وجود آمده است. این اجزا عبارتند از:

 • نمایشگر: در بخش نمایشگر همان‌طور که از نام آن نیز مشخص شده است داده اندازه گیری شده به نمایش در می‌آید.
 • دستگیره انتخاب و یا سلکتور: به وسیله سلکتور که به آن دستگیره انتخاب نیز گفته می‌شود می‌توان پارامتر مورد اندازه گیری را انتخاب کرد. از جمله این پارامترها می‌توان ولتاژ، جریان برق و مقاومت را نام برد.

تنظیم مولتی متر

 • پورت: پورت‌ها بخش‌هایی هستند که پراب‌ها می‌توانند به آن‌ها متصل شوند.
 • پراب: پورت‌ها بخش‌هایی هستند که پراب‌ها می‌توانند به آن‌ها متصل شوند. به طور معمول، یک مولتی متر با دو پراب به ساخته شده است که رنگ یکی از آن‌ها قرمز است و دیگری، رنگ مشکی دارد. باید به این نکته توجه داشته باشید که بین پراب‌های دو رنگ قرمز و مشکی، تفاوت اساسی، وجود ندارد. در حقیقت این رنگ‌ها از عوامل جداسازی و تمایز میان این پراب‌ها هستند.
خرید مولتی متر

تنظیم مولتی متر

برای تنظیم مولتی متر به طور قرار دادی لازم است پراب مشکی رنگ را به پورت com متصل کنید و پراب قرمز را به یکی دیگر از پورت‌ها وصل کنید. برای نمونه در نظر بگیرید که بخواهید ولتاژ AC را اندازه بگیرید. در چنین شرایطی، باید پراب مثبت و قرمز رنگ و هم‌چنین پراب مشکی رنگ را به مکان اندازه گیری ولتاژ ورودی مولتی متر متصل کنید و پس  از انجام این کار، سلکتور روی دستگاه را بر روی VAC و یا Mvac قرار دهید و سر پراب قرمز و مشکی را بین دو نقطه‌ای که قصد اندازه گیری ولتاژ آن را دارید، وصل نمایید. در این صورت عددی که بر روی نمایشگر دستگاه مشخص خواهد شد مقدار موثر ولتاژ است.

 

سرویس مولتی متر

تعمیر مولتی متر

سرویس مولتی متر

این دسته از ابزارهای سنجش و اندازه گیری نیز مانند سایر انواع این محصولات، دچار اشکالاتی خواهند شد و نیاز به سرویس‌های دوره‌ای و تعمیرات اساسی خواهند داشت. برای انجام این کار باید تعمیرکاری را انتخاب نمایید که  دانش و آگاهی و تجربه کافی و لازم را نسبت به تکنولوژی ساخت این دسته از محصولات داشته باشد و بتواند در ابتدا به خوبی به عیب یابی دستگاه مورد نظر اقدام کند و سپس آن را سرویس و تعمیر کند.

متخصصان ما در بخش سرویس و خدمات پس از فروش درخشش الکتریک با دانش فنی خود آماده خدمت رسانی به مشتریان و هموطنان عزیز خود در زمینه تعمیر انواع مولتی متر های موجود در بازار می باشند.

گروه فنی مهندسی درخشش الکتریک مجری تعمیر تجهیزات اندازه‌گیری ( تعمیر مولتی متر )، تعمیر اینورتر ، راه اندازی و نصب انواع اینورترها و الکترو موتورهای صنعتی و خانگی در ایران می‌باشد. برای اطلاعات بیشتر با ما تماس بگیرید.

آموزش کار با مولتی متر
توسط |1402-03-08T12:53:41+03:304ام اردیبهشت, 1400|خدمات پس از فروش|14 دیدگاه

14 دیدگاه

 1. علی 3 آذر, 1401 در 4:36 ب.ظ پاسخ

  سلام من مولتی متر خودم و باز کردم الان نمیتونم سلکتورش و جا بزنم راهنمایی میکنیدممنون . مدل DT-9205M

  • Derakhsheshco 5 آذر, 1401 در 9:31 ق.ظ پاسخ

   سلام. لطفا برای تعمیر ارسال شود تا کارشناس ما مشکل دستگاه را برطرف کنند.

 2. طاهری 16 دی, 1401 در 3:14 ق.ظ پاسخ

  سلام
  من یک اهم متر/ولت متر آنالوگ مدل Unimer 42 دارم که کار نمیکند.
  آیا شما تعمیر میکنید؟
  با سپاس
  طاهری
  09121549074

  • درخشش الکتریک 17 دی, 1401 در 7:50 ق.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز ، لطفا دستگاه را برای تعمیر ارسال بفرمایید تا کارشناسای ما بررسی کنند که ایراد از چه بابت میباشد و برای تعمیر اقدام شود. تشکر

 3. ذوالفقاری 3 بهمن, 1401 در 2:22 ب.ظ پاسخ

  سلام وقت بخیر
  من یه ProsKit MT-1280 دارم صدای بیزرش یکسره شده بود یکی از دوستانم بازش کرد خارهای سلکتورش دراومد و جابجا شده راهنمایی میکنید لطفاً

 4. ذوالفقاری 3 بهمن, 1401 در 10:37 ب.ظ پاسخ

  سلام من یه ProsKit MT-1280 دارم که صدای بیزرش یکسره شده بود یکی از دوستانم بازش کرد خارهای سلکتورش ریخت و جابجا شد راهنمایی میکنید لطفاً

  • درخشش الکتریک 4 بهمن, 1401 در 9:38 ق.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز ، لطفا دستگاهتون رو برای تعمیر به کارگاه ما ارسال کنید. تا کارشناس ما بررسی و تعمیر کنند.

 5. ذوالفقاری 4 بهمن, 1401 در 8:44 ب.ظ پاسخ

  سلام من یه ProsKit MT-1280 دارم که صدای بیزرش یکسره شده بود یکی از دوستانم بازش کرد خارهای سلکتورش ریخت و جابجا شد
  راهنمایی میکنید لطفاً؟

 6. سینا 21 اسفند, 1401 در 7:57 ب.ظ پاسخ

  درود.
  یک دستگاه خازن سنج mastech دارم که احتمالا خازن تخلیه نشده بهش وصل شده و اسیب دیده. روشن میشه ولی اندازه گیری نمیکنه.
  ایا قابل تعمیر هست؟

  • درخشش الکتریک 22 اسفند, 1401 در 1:19 ب.ظ پاسخ

   سلام دوست عزیز باید دستگاه شما را همکارهای تعمیر ما بررسی کنند. لطفا به آدرس ما ارسال بفرمایید

 7. جزینی 12 فروردین, 1402 در 4:33 ب.ظ پاسخ

  با سلام
  مولتی متر yf-78 دار ولتاژ چه ac و چ dcرا نصف نشان می دهد، چه اشکالی دارد؟

  • درخشش الکتریک 16 فروردین, 1402 در 10:48 ق.ظ پاسخ

   سلام . لطفا برای اطلاع از این موضوع یا با شماره تماس 74981-021 تماس بگیرید که با کارشناس فنی ارتباط بگیرید و یا دستگاه برای بررسی بیشتر به کارگاه ما ارسال بشود.

 8. تورج صابری 12 اردیبهشت, 1402 در 6:48 ب.ظ پاسخ

  سلام: مولتی متر HIOKI3256 دارم قاب زیرش شکسته موجود دارید یا گارد محافظ ویا کیف آن

  • درخشش الکتریک 13 اردیبهشت, 1402 در 2:20 ب.ظ پاسخ

   سلام. لطفا با شماره تماس شرکت 021-74208000 داخلی 123 تماس بگیرید.

دیدگاه خود را بنویسید