• تعمیر مولتی متر

تعمیر مولتی متر

مولتی مترها از انواع ابزارهای سنجش هستند و در اندازه گیری‌های الکتریکی و الکترونیک، کاربردهای وسیعی دارند. این وسیله در واقع می‌تواند کاربردهای ولت متر، اهم متر و آمپر سنج را با یکدیگر ترکیب کند. از طرف دیگر، این ابزار سنجش به ما این امکان را خواهد داد تا بدانیم در یک مدار الکتریکی، چه اتفاقی در حال روی دادن است. بنابراین در شرایطی که بخشی از مدار کار نکند، مولتی متر می‌تواند در رفع اشکال آن بخش به ما کمک کند.

بررسی قطعی سیم و کابل توسط مولتی متر دیجیتال

تعمیر مولتی متر

کالیبره مولتی متر

ابزارهای مختلف اندازه گیری، ممکن است در طول زمان و در فواصل زمانی منظم، نیاز به کنترل و بازرسی پیدا کنند تا از این طریق بتوانیم از نحوه عملکرد آن‌ها اطمینان حاصل کنیم. به این نوع از کنترل‌های دوره‌ای و منظم، کالیبراسیون گفته می‌شود.
در این شرایط می‌توان از چند روش استفاده کرد. از جمله روشی که برای انجام تبدیل سیگنال‌های آنالوگ به دیجیتال استفاده می‌شود روش انتگرال گیری است. در این شیوه، سیگنال ورودی برای یک فاصله زمانی ثابت و مشخص، به یک انتگرال گیر اعمال می‌شود. پس از انجام این کار لازم است تا خازن انتگرال گیر تخلیه شود. در این موقعیت، زمان تخلیه اندازه گیری می‌شود. در حقیقت می‌توان گفت این روش نوعی روش انتگرال گیر پایه‌ای و ثابت است که برای مولتی مترهای با قدرت تفکیک پایین به کار برده می‌شود. ولی مولتی مترهایی که دارای قدرت تفکیک بالاتری هستند نیازمند این هستند که روش‌هایی در مورد آن‌ها به کار گرفته شود که در ابتدا بتواند آنالوگ را به دیجیتال تبدیل کند. این روش‌ها، روش‌هایی پیچیده‌تر نیز هستند.

کالیبراسیون چیست؟

در حال حاضر انواع مختلفی از مولتی مترها ساخته می‌شوند. از جمله این مولتی مترها می‌توان سیستم‌های دیجیتال و یا رومیزی را نام برد. این دسته از محصولات سنجش، تا قدرت تفکیک ½ 8 رقمی نیز ساخته می‌شوند. در این دسته از تجهیزات به طور معمول از انتگرال گیرهای چند شیبه و یا چند سیکلی استفاده می‌شود تا عملکرد مولتی متر در سراسر محدوده اندازه گیری آن، مناسب باشد.

کالیبره مولتی متر

تنظیم مولتی متر

برای تنظیم نمودن این ابزارهای سنجش الکتریکی لازم است در ابتدا اجزای تشکیل دهنده این سیستم‌ها را بشناسیم و سپس نحوه اتصال آن‌ها را بررسی کنیم. به طور معمول، یک مولتی متر از 4 بخش به وجود آمده است. این اجزا عبارتند از:

  • نمایشگر: در بخش نمایشگر همان‌طور که از نام آن نیز مشخص شده است داده اندازه گیری شده به نمایش در می‌آید.
  • دستگیره انتخاب و یا سلکتور: به وسیله سلکتور که به آن دستگیره انتخاب نیز گفته می‌شود می‌توان پارامتر مورد اندازه گیری را انتخاب کرد. از جمله این پارامترها می‌توان ولتاژ، جریان برق و مقاومت را نام برد.
  • پورت: پورت‌ها بخش‌هایی هستند که پراب‌ها می‌توانند به آن‌ها متصل شوند.
  • پراب: پورت‌ها بخش‌هایی هستند که پراب‌ها می‌توانند به آن‌ها متصل شوند. به طور معمول، یک مولتی متر از دو پراب به وجود آمده است که رنگ یکی از آن‌ها قرمز است و دیگری، رنگ مشکی دارد. باید به این نکته توجه داشته باشید که بین پراب‌های دو رنگ قرمز و مشکی، تفاوت اساسی، وجود ندارد. در حقیقت این رنگ‌ها از عوامل جداسازی و تمایز میان این پراب‌ها هستند.

خرید مولتی متر

برای تنظیم مولتی متر به طور قرار دادی لازم است پراب مشکی رنگ را به پورت com متصل کنید و پراب قرمز را به یکی دیگر از پورت‌ها وصل کنید. برای نمونه در نظر بگیرید که بخواهید ولتاژ AC را اندازه بگیرید. در چنین شرایطی، باید پراب مثبت و قرمز رنگ و هم‌چنین پراب مشکی رنگ را به مکان اندازه گیری ولتاژ ورودی مولتی متر متصل کنید و پس  از انجام این کار، سلکتور روی دستگاه را بر روی VAC و یا Mvac قرار دهید و سر پراب قرمز و مشکی را بین دو نقطه‌ای که قصد اندازه گیری ولتاژ آن را دارید، وصل نمایید. در این صورت عددی که بر روی نمایشگر دستگاه مشخص خواهد شد مقدار موثر ولتاژ است.

سرویس مولتی متر

سرویس مولتی متر

این دسته از ابزارهای سنجش و اندازه گیری نیز مانند سایر انواع این محصولات، دچار اشکالاتی خواهند شد و نیاز به سرویس‌های دوره‌ای و تعمیرات اساسی خواهند داشت. برای انجام این کار باید تعمیرکاری را انتخاب نمایید که  دانش و آگاهی و تجربه کافی و لازم را نسبت به تکنولوژی ساخت این دسته از محصولات داشته باشد و بتواند در ابتدا به خوبی به عیب یابی دستگاه مورد نظر اقدام کند و سپس آن را سرویس و تعمیر کند. متخصصان ما در بخش سرویس و خدمات پس از فروش درخشش الکتریک با دانش فنی خود آماده خدمت رسانی به مشتریان و هموطنان عزیز خود در زمینه تعمیر انواع مولتی متر های موجود در بازار می باشند.

آموزش کار با مولتی متر

توسط |1400-06-01T12:29:46+04:304ام اردیبهشت, 1400|خدمات پس از فروش|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید