آموزش

اینورتر اکسترودر

اکسترودر، دستگاه صنعتی است که با استفاده از نیروی حرکتی و حرارتی، مواد گرانولی را به داخل هدایت می‌کند و با استفاده از فشار در نقطه خروجی، محصولی به شکل خمیری یا نواری تولید خواهد کرد. با توجه‌به بالابودن قیمت دستگاه‌های اکسترودر، برای جلوگیری از آسیب رسیدن به این دستگاه، می‌توان از اینورتر اکسترودر استفاده کرد.

 

اکسترودر چیست؟

 

اکسترودر دستگاه صنعتی محسوب می‌شود که وظیفه تولید محصولات پلاستیکی با استفاده از موادی همچون اکریلیک،پلی‌اتیلن، پلی‌استر، نایلون و سایر مواد را بر عهده دارد. این دستگاه‌ها از سه بخش اصلی از قبیل ماردون، المنت و الکتروموتور تشکیل ‌شده‌ است.

اکسترودر علاوه‌بر تولید محصولات جدید، از بازیافت پلاستیک‌های قدیمی نیز استفاده می‌کند و از این طریق به صرفه‌جویی در هزینه‌ها و حفظ محیط‌زیست کمک خواهند کرد. دستگاه اکسترودر قابلیت تولید قطعات و محصولات پلاستیکی با اشکال و ابعاد متنوع را دارد.

 

اینورتر اکسترودر

بیشتر بخوانید: تعمیر اینورتر 

 

 

اینورتر مناسب برای اکسترودر

 

انتخاب اینورتر مناسب برای اکسترودر بسیار اهمیت دارد. زیرا اینورتر اکسترودر تاثیر فراوانی بر عملکرد دستگاه دارد. اینورتر که به‌عنوان یک دستگاه فرکانس متغیر نیز شناخته می‌شود، یک دستگاه الکترونیکی است که با تنظیم فرکانس و ولتاژ سرعت و گشتاور موتور AC را کنترل می‌کند. در ادامه، انواع این نوع اینورتر بررسی می‌شود.

 

اینورتر با موج سینوسی خالص

 

اینورتر با موج سینوسی خالص، ولتاژ خروجی AC یکنواخت و صافی مانند شبکه برق تولید می‌کند. این دستگاه برای اسکترودرهایی که به منبع تغذیه باکیفیت و پایدار نیاز دارند، بسیار ایده آل هستند. خروجی این دستگاه اطمینان می‌دهد که اکسترودر به‌طور کارآمد و بدون هیچ مشکلی عمل کند.

 

اینورتر با فرکانس متوسط

 

اینورتر اکسترودر با فرکانس متوسط کنترل دقیقی بر روی سرعت و گشتاور موتور ارائه می‌دهند. این دستگاه برای اکسترودرها بسیار مناسب است. قابلیت تنظیم فرکانس این اینورتر باعث کنترل بهینه فرآیند کار، بهبود کیفیت محصول و صرفه‌جویی در انرژی می‌شود.

 

اینورترهای با توان بالا

 

اکسترودرها اغلب نیاز به نیرو زیادی برای حرکت موتور و انجام عملیات کارآمد دارند. اینورترهای با توان بالا می‌توانند این نیرو را تامین کنند. این اینورترها برای عملیات سنگین بسیار مناسب هستند.

اینورتر کنترل ولتاژ برداری

این اینورتر به بهبود کارایی و کیفیت محصولات در فرآیند کار کمک می‌کند و برای کنترل دقیق سرعت موتورها از الگوریتم‌های پیشرفته بهره می‌برند. این نوع اینورترها عمدتا در اکسترودرهایی استفاده می‌شوند که نیاز به کنترل دقیق سرعت دارند.

 

اینورتر با توان کاری پایین

 

به‌طور معمول، این نوع از اینورتر اکسترودر شرایط نصب سریع را دارند. این اینورترها از ابعاد کوچک‌تری بهره می‌برند و برای محیط‌های کوچک مناسب است.

 

اینورتر AC/DC

 

این نوع اینورترها یکی از مدلهای اینورتر مناسب اکسترودر هستند. این دستگاه از روش‌های پیچیده‌تری برای تبدیل فرکانس DC به AC استفاده می‌کنند. اینورتر AC/DC برای اکسترودرهایی که به توان بالا نیاز دارند مناسب خواهد بود.

 

ویژگی های اینورتر اکسترودر

 

اینورترهای اکسترودر دارای ویژگی‌های مختلفی است، که در ادامه به بررسی آن‌ها می‌پردازیم:

 

محدوده ولتاژ و فرکانس ورودی

 

اینورترها معمولا محدوده‌ خاصی برای ولتاژ و فرکانس ورودی دارند. میزان این محدوده برای سازگاری با منابع برق مختلف بسیار مهم است.

 

ولتاژ و فرکانس خروجی

 

اینورترها بر اساس ورودی‌ که دریافت خواهند کرد، ولتاژ و فرکانس خروجی تولید می‌کنند. ولتاژ و فرکانس خروجی باید با نیازهای دستگاه‌ها یا سیستم‌های متصل همخوانی داشته باشد.

 

نوع موج خروجی

 

اینورتر اسکترودر انواع مختلفی از موج خروجی تولید می‌کند که شامل موج سینوسی خالص، موج سینوسی تغییریافته یا موج مربعی است. نوع موج تاثیر زیادی بر کیفیت و کارایی دستگاه‌های متصل می‌گذارد.

 

توان

توان یک اینورتر که به واحد وات یا کیلووات اندازه‌گیری می‌شود، نشان‌دهنده حداکثر توانی خواهد بود که می‌تواند تولید کند.

 

ویژگی‌های حفاظتی

 

اینورتر معمولا ویژگی‌های حفاظتی دارد، از قبیل حفاظت در برابر اضافه‌بار، افزایش دما، اتصال کوتاه و ولتاژ پایین است.

 

 

اینورتر اکسترودر

 

عملکرد اینورتر

 

نحوه عملکرد اینورتر بسیار بر روی اکسترودر تاثیر می‌گذارد، در ادامه عملکرد اینورتر برای کنترل اکسترودر بررسی می‌شود:

 

کنترل سرعت

 

اینورترها توانایی کنترل دقیق سرعت موتور اکسترودر را دارند. این کنترل باعث بهبود کیفیت محصولات و پیشگیری از ایجاد مشکلات مربوط با سرعت ناپایدار می‌شود.

 

کاهش مصرف انرژی

 

استفاده از اینورتر اکسترودر، میزان توان موتورها را به میزان نیاز کاهش می‌دهد. این اقدام باعث کاهش هزینه‌های مربوط به انرژی خواهد شد.

کاهش خرابی و نویز

 

استفاده از اینورترها باعث کاهش خرابی‌ و کاهش نویز موتورها، تولید محصولات باکیفیت‌ و کاهش صدا در خطوط اکسترودر می‌شود.

 

اینورتر زیمنس

 

شرکت زیمنس یکی از شرکت‌های بزرگ و معتبر در زمینه فناوری، مهندسی برق، الکترونیک و اتوماسیون صنعتی است. زیمنس با بیش از ۱۷۰ سال سابقه یکی از پیشگامان در ارائه راهکارهای پیشرفته به بازارهای جهانی خواهد بود. خرید اینورتر زیمنس قطعا انتخاب خوبی می‌تواند باشد.

 

اینورتر اشنایدر

 

شرکت اشنایدر الکتریک یک شرکت فرانسوی بزرگ در زمینه مدیریت انرژی، اتوماسیون صنعتی، و فناوری اطلاعات و ارتباطات است. خرید اینورتر اشنایدر می‌تواند نقش مهمی در روند عملکرد سیستم‌ها داشته باشد.

 

جمع‌بندی

 

دستگاه اکسترودر، ابزاری محسوب می‌شود که برای تولید محصولات پلیمری و اشیا مختلف مورداستفاده قرار می‌گیرد. به‌دلیل قیمت بالای این دستگاه باید به‌دنبال راه‌حلی باشیم که از خرابی اکستر ودر جلوگیری کنیم. استفاده از اینورتر اکسترودر یکی از بهترین راه‌حل‌ها در این زمینه است.

منابع

[1] http://www.frequencyinverters.org/frequency-inverter-in-screw-extruding-machines-441592.html

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *