خدمات پس از فروش

خازن اسنابر

خازن اسنابر را می‌توان به عنوان یکی از مهم‌ترین عوامل انتقال جریان دانست، در واقع برای زمانی که ولتاژ بالا می‌رود اتصال را محدود یا قطع کند. مدارهای اسنابر برای کاهش تغییرات ولتاژ یا جریان، زیاد شدن ولتاژ در مدت زمان روشن یا خاموش شدن دستگاه مورد کاربرد قرار می‌گیرد. برای جلوگیری از تغییر ولتاژ و یا جریان های اضافی می‌توان از مدارهای اسنابر استفاده کرد.

کاربرد خازن اسنابر (snubber):

مداری که شامل خازن اسنابر است، در دو طرف سوئیچنگ مانند ترانزیستورها، تریستورها و دیگر المان‌ها قرار می‌گیرند. سوئیچینگ زمانی که از حالت روشن به خاموش تغییر جهت می دهد مقاومت قطعه به صورت کاملا اتفاقی تغییر زیادی می کند. اما به دلیل این که جریان کمی از مدار عبور می‌کند.

این امر سبب ایجاد ولتاژ بزرگی در دو سر قطعه می‌شود. اگر جریان سریع‌تر کاهش پیدا کند، ولتاژ بزرگ‌تری به قطعه وارد می‌شود و اگر قطعه توانایی مقاومت را در برابر این ولتاژ نداشته باشد، خواهد سوخت.

به همین علت به یک مسیر کمکی نیاز است تا از این ولتاژ بزرگ القایی جلوگیری شود. به طور مشابه، وقتی حالت سوئیچینگ از خاموش به روشن باشد، به صورت یک نواخت جریان در ناحیه پخش نمی شود، به علت حرارت بالا کلید سوئیچینگ خراب می‌شود. برای جلوگیری از اینکه که آسیبی به سوییچینگ وارد نشود از خازن اسنابر باید استفاده شود، این خازن، در موقع آغاز به کار برای کم کردن جریان، یک راه جایگزین بسیار پر اهمیت می‌باشد.

خازن اسنابر چیست؟

برای محافظت از وسایل نیمه هادی علی الخصوص IGBT، در برابر صدمات ناشی از تغییرات ناگهانی ولتاژ یا وارد شدن بیش از حد ولتاژ، جرقه یا افزایش ناگهانی جریان در یک مدار مورد استفاده قرار می‌گیرد. از موارد استفاده این خازن‌ها در دستگاه‌های پر کاربرد صنعتی علی الخصوص در مورد اتوماسیون صنعتی می‌توان به اینورتر اشاره کرد که در مدار داخلی خود و قسمت خروجی این دستگاه‌ها استفاده می‌شود.

استفاده از خازن اسنابر در اینورتر:

IGBT به دلیل عملکرد سوییچ زنی بالا، برای کنترل کردن در فرکانس و سرعت دلخواه الکترو موتور ها احتیاج بسیار زیادی به این نوع خازن، در عملکرد کنترلی درایو ها دارد، به همین دلیل در اکثر ساختمان داخلی این کنترل کننده های دور موتور از خازن اسنابر استفاده می‌شود.

 

خازن اسنابر

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *