آموزش

میگر چگونه کار میکند؟

میگر چگونه کار می کند؟

میگر چگونه کار میکند؟دانستن اصول آزمایش تست عایق الکتریکی به ما کمک می کند تا تجهیزات برقی خود را بدون داشتن مشکل راه اندازی و اداره کنیم. در شرایط ایده آل، تمام جریان الکتریکی عبوری در امتداد سیم رسانا به مقصد مورد نظر خود می رسد. با این حال، در شرایط نرمال به دلایل مختلف، اتفاقات ذکر شده رخ نداده و قدری اتلاف انرژی وجود خواهد داشت.
سیمها با یک غلاف مقاوم عایق بندی شده اند تا رسانایی هسته معمولاً مسی یا آلومینیومی خود را حفظ کنند، اما حتی با وجود این عایق ها، همچنان مقداری اتلاف انرژی خواهیم داشت. به تشابه نشت در لوله آب، نقص در عایق سیم باعث می شود که جریان برق به طور مداوم خارج گردد، که این امر می تواند برای مدارات الکتریکی و ماشین آلات مضر باشد. با این حال، تست عایق می تواند به شما کمک کند تا تعیین کنید آیا عایق در یک سطح موثر و ایمن عمل می کند یا خیر.
تست عایق به طور معمول می تواند نواقص سیستم را قبل از اینکه منجر به آسیب یا خرابی تجهیزات گردد، شناسایی کند. عایق میتواند در معرض عناصر زیادی باشد که سطح عملکرد آن را کاهش می‌دهد. گرما یا سرما بیش از حد، رطوبت، لرزش، کثیفی، روغن و بخارات خورنده همه می توانند منجر به خرابی شوند. به همین دلیل، آزمایش عایق معمولا لزوم ایمنی کارهاست.

جریان کل در تست عایق

آزمایش یکپارچگی عایق مستلزم اندازه گیری مقاومت کل در برابر جریان در رسانا است. مقاومت بالا بدین معنی است که جریان بسیار کمی از طریق عایق خارج می شود. برعکس، سطح پایین مقاومت نشان می دهد که مقدار قابل توجهی جریان ممکن است از طریق و در طول عایق نشت کند. با افزایش ولتاژ در یک رسانا، می توان از قانون اهم (R = V ÷ I) برای اعمال مقدار عددی در اندازه گیری مقاومت استفاده کرد.
ولتاژ را بر جریانی که از طریق عایق خارج شده و به کنتور برمی گردد تقسیم کنید. این جریان کل که از طریق و در طول عایق طی یک آزمایش جریان می یابد نتیجه جریان خازنی، جریان جذب و جریان نشت است.

  • جریان خازنی: شار اولیه جریان که هنگام اعمال ولتاژ به یک رسانا رخ می دهد، جریان خازنی نامیده می شود. مانند اولین هجوم آب که از یک شلنگ عبور می کند، که اغلب با فشار زیاد شروع می شود و پس از شارژ کامل رسانا، به سرعت کاهش میباید.
  • جریان جذب: مشابه جریان خازنی، جریان جذب نیز با شریان بالا شروع می شود و سپس افت می کند. با این وجود سرعت آن بسیار کندتر است. با افزایش ولتاژ سطح جذب در عایق کاهش می یابد. این تغییر تدریجی، ذخیره انرژی بالقوه را در داخل و در امتداد عایق منعکس می کند.
  • جریان نشت: جریان نشتی یا لیک به عنوان جریان هدایت نیز شناخته می شود، جریانی کوچک و ثابت موجود که در طول عایق خارج میشود جریان نشت نامیده می شود. هرگونه افزایش جریان نشتی در طول زمان معمولاً نشانگر خراب شدن عایق است. این امر میگر به عنوان کاهش مقاومت ذکر می شود.

انواع تست مقاومت عایق

با درک تعریف مقاومت عایق و چرایی اندازه گیری آن حال می توان زمان و نحوه آزمایش را بررسی کرد.
هنگام نصب ماشین آلات یا تجهیزات الکتریکی جدید، آزمایش مقاومت عایق به دو دلیل مهم است. اول، اطمینان حاصل میشود که عایق برای شروع کار در شرایط مناسبی قرار دارد. دوم، این یک بازخوانی پایه ای را برای استفاده به عنوان مرجع برای آزمایش آینده فراهم می آورد. به دلیل فاکتور نوسانی مانند رطوبت و دما، تست عایق بیشتر بر اساس اندازه گیری های نسبی است.
اندازه گیری های انجام شده در طول آزمایش های نگهداری معمولا می تواند اطلاعات ارزشمندی در مورد کیفیت عایق بندی ارائه دهد، زیرا این اطلاعات با تغییر شرایط نتیجه متفاوتی به ما میدهد. به عبارت دیگر، خواندن 1.5 مگا اهم کم و بیش، بدون اینکه یک مجموعه اندازه گیری قبلی داشته باشیم که بتوان آن را مقایسه کرد بی فایده است.

میگر چگونه کار میکند؟

تست خواندن نقطه ای و لحظه ای

در تست خواندن نقطه ای و لحظه ای، تستر به عایق سیم پیچ موتور متصل می شود. سپس یک ولتاژ تست برای مدت زمان مشخصی که معمولاً 60 ثانیه است اعمال می شود.  مهمترین جنبه این تست ثبات هنگام اندازه گیری میان آزمون هاست.
باید توجه داشته باشیم که تنها یک آزمایش نگهداری می تواند برای سنجش کیفیت عایق بخوبی عمل نکند. ازین رو بایستی از طریق مجموعه ای منظم از تست ها طی چندین ماه به صحت اعتبارسنجی خود بیفزایم. دانستن این نکته مهم است که عوامل مختلفی مانند دما و رطوبت می توانند باعث نوسان در مقادیر اندازه گیری شده شوند. به طور معمول، عایق با سرعت بسیار پایین و به طور تدریجی، خراب می شود. روند نزولی قابل توجه در طی چندین اندازه گیری پی در پی معمولاً نشانه خرابی عایق است.

تست مقاومت زمانی

بر خلاف آزمون خواندن نقطه ای و لحظه ای، تست مقاومت زمانی می تواند نتایج نسبتاً صحیحی را بدون نیاز اندازه گیری های گذشته ارائه دهد. این روش مبتنی برگرفتن خوانش های پی در پی در بازه های زمانی مشخص و سپس رسم داده هاست که به ویژه در مواقع وجود رطوبت و سایر آلاینده ها میتواند بسیار موثر باشد.
همانطورکه قبلاً گفته شد، جریان جذب با شدت  بالا شروع به کار میکند و به تدریج با اعمال ولتاژ کاهش می یابد. در دستگاهی با عایق سالم، این روند برای چند دقیقه ادامه خواهد یافت و سطح فزاینده ای از مقاومت را نشان می دهد. از طرف دیگر، اگر عایق ضعیف باشد، سطح مقاومت پس از افزایش اولیه کاهشی می شود.

trend-of-insulation-testing

 

مطالب بیشتر: اینورتر چیست؟ و چگونه کار میکند؟

بهترین روش برای تعیین کمیت نتایج آزمون مقاومت در برابر زمان، از طریق نسبت جذب دی الکتریک است. نسبت جذب دی الکتریک از دو خوانش مقاومت / زمان تشکیل شده است. اولین روش مجموعه ای از فواصل 60 ثانیه ای است که بر خوانش 30 ثانیه ای تقسیم می شود. مجموعه دیگر که بیشتر مورد استفاده است، خواندن 10 دقیقه ای است که بر فواصل 1 دقیقه ای تقسیم میگردد. از این مقدار حاصل به عنوان شاخص قطبش یاد می شود. اطلاعات خلاصه شده در جدول 1، در زیر، رهنمودهای کلی برای تفسیر نسبت های جذب دی الکتریک را ارائه می دهد.

 

میگر چگونه کار میکند؟

تست ولتاژ مرحله ای

تست ولتاژ مرحله ای شامل آزمایش عایق در دو یا چند ولتاژ و مقایسه نتایج است. عایق خوب بدون در نظر گرفتن ولتاژ اعمال شده، مقاومت نسبتاً ثابتی نشان می دهد. از طرف دیگر، وقتی سطح مقاومت با افزایش سطح ولتاژ کاهش می یابد، معمولاً این نشانه ای است که عایق فرسوده، آلوده یا شکننده شده است. این اتفاق می افتد زیرا که سوراخ های کوچک و ترک، تحت فشارهای الکتریکی افزایش می یابد. هنگام انجام یک تست ولتاژ مرحله ای، مهم است که با کمترین ولتاژ تست شروع کرده و سپس به طور تدریجی افزایش ولتاژ را اعمال کنیم. مدت زمان تست معمولاً 60 ثانیه است.

 

 

آماده سازی برای تست عایق

یک از مراحل مهم ارزیابی تهیه دستگاه میگر مناسب میباشد که برای ایمنی و  سلامت سیم کشی و ماشین آلات بسیار حائز اهمیت است.
قبل از انجام تست به چهار مراحله زیر پایبند باشید:

  • تجهیزات را از سرویس خارج کنید

دستگاه ها را خاموش کنید، همه سوئیچ ها را باز کرده و واحد کاری را از منبع برق جدا کنید. تجهیزات تحت آزمایش را از سایر تجهیزات و مدارها، از جمله اتصالات زمین و محافظ جدا کنید.

  • ابتدا بررسی کنید که این تست قرار است چه تجهیزاتی را شامل شود

هرچه تجهیزات بیشتر در فرآیند ارزیابی عایق وجود داشته باشد، میزان مقاومت آن پایین می آید. به همین دلیل، بسیار مهم است که نحوه اتصالات دستگاه ها را بررسی کنید و دقیقاً بفهمید چه چیزی را در این تست قرارداده اید. قطعا ما نمیخواهیم نتیجه فرآیند تحت تأثیر تجهیزات اضافی قرار گیرد. با این حال، اگر نتیجه تست چندین دستگاه نتیجه خوبی به همراه داشته باشد، می توان تصور کرد که هر دستگاه به طور جداگانه نیز به مراتب وضعیت بهتری دارند حتی گاهی اوقات جدا کردن اجزا غیر ضروری بنظر میرسد.

  • دشارژ کردن خازن

تخلیه خازن قبل و بعد از انجام تست مقاومت عایق بسیار مهم است.

  • نشتی جریان را در کلیدها بررسی کنید

اطمینان حاصل کنید که درستی داده های بدست آمده از تست عایق تحت تأثیر نشتی بیش از حد و از طریق سوئیچ ها، جعبه فیوز یا سایر اتصالات قرار نخواهد گرفت. چنین نشتی را می توان با مشاهده سطح مقاومت در لحظه اتصال پیوندهای آزمایش تشخیص داد. هرگز آزمایش ارزیابی عایق را روی یک خط یا دستگاه متصل به منبع انرژی انجام ندهید.

401ecm1203_Table_2.6026fc2ed95f9

تفسیر نتایج تست عایق

تصمیم گیری درمورد اینکه باید با نتایج تست چه کاری انجام شود، غالباً پیچیده تر از انجام خود آزمایش است. هر قطعه در تست عایق ویژگیهای مخصوص به خود را داراست. به عبارت دیگر، هیچ دو دستگاهی کاملاً نتایج یکسانی ارائه نمیدهند، اما با این حال اگر تجهیزی مطابق با رفتارهای قبلی خود عمل کرد، هیچ جای نگرانی وجود ندارد.
یک قاعده کلی ایمن برای ارزیابی داده ها وجود دارد که نتایج را در برابر نسبت 1 مگا اهم در هر 1000 ولت بررسی میکند.
از اطلاعات نشان داده شده در جدول بالا به عنوان راهنمایی برای انجام کار با شرایط مختلفی که ممکن است در حین آزمایش به آن بربخورید، استفاده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *