دسته‌بندی نشده

معرفی نوار نقاله، کارکرد و انواع آن

کانوایر چیست

 کانوایر چیست ؟ نوار نقاله تسمه یا کانوایر یک دستگاه انتقال سریع و کارآمد مکانیکی برای حمل و نقل خودکار بارها و مواد در یک فضای مشخص می باشد. این سیستم خطای انسانی را به حداقل می رساند و خطرات محیط کار و هزینه های نیروی کار را کاهش می دهد. از جمله کارکرد های مهم یک نوار نقاله، کمک به جابجایی وسایل سنگین از یک نقطه به نقطه دیگر می باشد.
یک نوار نقاله ممکن است از یک کمربند (نوار)، چرخ، غلتک یا زنجیر برای حمل و نقل اشیاء استفاده کند.

 

نوار نقاله

 

کانوایر چیست؟

 

نوار نقاله چگونه کار میکند؟

به طور معمول، نوار نقاله شامل یک کمربند یا نوار است که بوسیله دو یا چند قرقره کشیده شده است. کمربند یک حلقه بسته در اطراف قرقره ها تشکیل می دهد تا بتواند بطور مداوم بچرخد. یک قرقره که به عنوان قرقره درایو شناخته می شود، کمربند را به حرکت در می آورد و وسایل را از یک مکان به مکان دیگر منتقل می کند. متداول ترین طرح های سیستم نوار نقاله از یک روتر برای ایجاد نیرو الکتریکی و نوار درایو استفاده می کند. نوار از طریق اصطحکاک بین دو سطح به روتر متصل مانده و جدا نمیشود. برای حرکت نوار به طور مؤثر، باید قرقره، درایو (متحرک) و ساکن در یک جهت حرکت کنند، یا در جهت عقربه های ساعت یا خلاف جهت عقربه های ساعت.

مزایا سیستم نوار نقاله

هدف اصلی یک سیستم نوار نقاله حرکت دادن اشیاء از یک مکان به مکان دیگر است. طراحی خاصش به آن اجازه می دهد تا جابجایی اشیاء بسیار سنگین و حجیم که حمل آن برای انسان دشوار است به آسانی صورت گیرد. این سیستم ها هنگام حمل وسایل از یک مکان به مکان دیگر باعث صرفه جویی در زمان می شوند. از آنجا که توانایی اتصال به سطوح مختلف را دارند، حرکت دادن وسایل به بالا و پایین را ساده تر می کنند، نوارهای شیب دار می توانند به طور خودکار مواد را تخلیه کنند، بنابراین نیاز به حضور شخص در انتهای نوار برای دریافت قطعات را از بین می برد.

 

نوار-نقاله

 

انواع و نمونه های کانوایرها

یک انبار بزرگ از کانوایرهایی تصور کنید که با استفاده از تسمه و غلطک برای جابجایی جعبه ها و سایر تجهیزات سنگین پر شده است، اما این تنها یکی از چندین نوع سیستم نوار نقاله است. همچنین میتوان به استفاده آن در فرودگاه ها برای حمل و نقل بار اشاره شود، نمونه های دیگر شامل پله برقی و آسانسور میباشد.

کانوایر چیست؟

 

انواع مختلف نوار نقاله شامل دسته بندی زیر میشود:

 • نوار یا کمربند
 • غلتک
 • پنوماتیک
 • باکت
 • مغناطیسی
 • عمودی
 • چرخ
 • پرتو متحرک
 • ارتعاشی
 • زنجیری

هر کانوایر برای هدف خاصی طراحی میشود. به عنوان مثال، نوار نقاله باکت، بجای استفاده از نوار از صفحه هایی برای جابجایی مواد سنگین بهره میبرد که انجام این کار توسط سیستم های دیگر تقریبا غیر ممکن است. پله برقی و تله کابین ها نمونه ای از سیستم نقاله زنجیر محور هستند. به جای داشتن سیستم قرقره ای که وسایل را به سمت خود می کشد، این نوع از کانوایر ها از سیستمی بکسل مانند استفاده می کند.

بخش های اساسی نوار نقاله

سه قسمت اصلی یک سیستم نوار نقاله شامل پایه نوار، قرقره و واحد درایو ( اینورتر ) میشود. هر کدام ازین مؤلفه ها در عملکرد تجهیز نقش اساسی دارند در حالی که تمامی کانوایر ها شامل این قسمت ها هستند، طراحی ساخت نوع مواد به کار رفته و محل قرار گیری آنها باتوجه به کاربریشان متغیر است.
پایه نوار بخشی است که حرکت نرم و هموار آن را تضمین میکند. اگر این واحد محکم نباشد و نوار را به حالت کشیده در نیاورد هنگامی که کارکنان اجسام سنگین را بر روی آن قرار میدهند باعث خمیدگی در سطح نوار شده و حرکت سریع و روان دستگاه متوقف میشود. سیستم قرقره یک جزء خارجی است که برای کنترل حرکت نوار استفاده می شود. هر واحد حداقل دو قرقره دارد، یکی که انرژی مکانیکی مستقیما به آن وارد شده و دیگری تابع آن است. نیروی محرکه کانوایرها واحد درایو است که بلبرینگ های آن حرکت دیگر بخش ها را بهبود میبخشد. همچنین اجازه می دهد تا نوار بتواند به صورت معکوس حرکت کند و تنظیمات مکرر را در جهت برخی سیستم ها مدیریت کند.
برخی از کانوایرها به صورت دستی کار می کنند. این سیستم ها همچنان شامل واحد درایو می باشند اما منتها این واحد دیگر کارکرد موتوری ارائه نمیدهد.

 

نوار نقاله یا کانوایر چیست؟

چگونه کانوایر مناسب نیاز خود تهیه کنیم؟

نوار نقاله کمابیش به عنوان سیستم مرکزی و هم کاره ای برای شغل هایی که درگیری با دریافت محصول، کنترل، ذخیره، توزیع، تولید یا حمل کالا را دارند شناخته میشود. انتخاب صحیح این تجهیز با توجه به انواع مختلف آن و صدها پیکربندی متفاوت ممکن است کاری چالش برانگیز برای مدیران یا  انبارداران باشد. همچنین فاکتورهای مختلف دیگری هنگام خرید کانوایر نیاز است که برای انتخاب درست بایستی همزمان به محصول و فرآیند تولید آن توجه شود.

 

کانوایر چیست؟

 

در ابتدا یک نوار نقاله ایده آل باید:

 • از نظر عملیاتی ایمن باشد
 • در مصرف انرژی بهینه عمل کند
 • قابل اطمینان باشد
 • همراه و سازگار با نیازهای متغیر باشد
 • همچنین مقرون به صرفه باشد

نصب کانوایر نامناسب، کاهش سریع بهره وری، افزایش هزینه و به دنبال آن کاهش رضایت مشتری را همراه دارد و در نهایت کسب و کار شما مزیت رقابتی بودن خود را از دست میدهد. بدون پرداختن به مسائل فرعی، با یکدیگر فاکتورهایی را بررسی و ارزیابی می کنیم که هنگام انتخاب نوار نقاله برای عملکرد شما مناسب باشد.

 

کانوایر چیست؟

 

اینورتر برای کانوایر

از کاربردهای پر استفاده از اینورترها (VFD) برای نوار نقاله ها یا کانوایرها می‌باشد. اینورتر ها میتوانند در مصارف صنعتی که به کنترل سرعت نیاز هست و در کاربردهایی نظیر کنترل گشتاور مورد استفاده قرار گیرند. از اینورتر برای کانوایر ها و نوار نقاله ها بسیار استفاده میشود. از روش های کنترلی که از اینورترها یا درایو ها میتوان استفاده کرد برای راه اندازی یا استارت اولیه نرم میباشد که موجب محافظت از الکتروموتور در زمان راه اندازی اولیه میشود. از دیگر مزایای استفاده اینورتر برای کانوایر ها، بهینه مصرف کردن انرژی و مدیریت کنترل انرژی است. وجود plc داخلی که برای اینورترها طراحی شده است، قابلیت دلخواه کنترل کانوایرها را مطابق سلیقه کاربر فراهم ساخته است.

 1. نیازمندی محصول:

همانطور که اشاره شد، یک کانوایر برای جابجایی اجسام در اغلب کارها استفاده میشود که به این ترتیب، نوع این آیتم ها، طراحی و ابعادشان نوع کانوایر را تعیین میکند. هنگام جستجوی بهترین نوار نقاله برای تسهیلات خود، طرح سوالات زیر به شما کمک می کند تا الزامات طراحی و پیکربندی را مشخص کنید و همچنین در محاسبه مواردی مانند توان دستگاه و قدرت کشش نوار آن تصویر ذهنی مناسبی در شما ایجاد میکند.

 • چه نوع محصولی قرار است توسط این سیستم منتقل شود؟
 • متوسط وزن هر متر از محصول چقدر است؟
 • حداکثر وزن محصولات چیست؟
 • حداکثر و حداقل ابعاد (طول، عرض و ارتفاع) محصول چیست؟
 • محصولات چگونه منتقل می شوند و در چه جهت گیری قرار دارند؟

عواملی مانند وزن محصول، ابعاد و شکنندگی تأثیر زیادی بر روند تصمیم گیری شما خواهد گذاشت. ابعاد اقلام موجود در تسهیلات شما و عرض نوار نقاله، مشخصات مراکز غلتکی را تعیین می کند، در حالی که وزن محصولات قطر غلتک و اندازه موتور را مشخص میکند.

 1. الزامات با توجه به نحوه انجام گیری فرآیند:

الزامات فرآیند، عوامل حاکم بر نحوه جابجایی کانوایر و شرایط منحصر به فرد، محیط عملیاتی را پوشش می دهد. این ملاحظات شامل موارد زیر میشود:

 • فاصله مورد نیاز بین آیتم ها برای حرکت در محیط های عملیاتی
 • مسیری که از آن حرکت می کند – آیا توقف، تغییر ارتفاع، یا انحنایی در آن وجود دارد؟
 • سبک و جهت قرارگیری محصول – اجسام باید به روشی خاص قرار گیرند (به منظور اسکن آسان بارکد، انتقال و غیره)
 • سرعت انتقال – حرکت کوتاه، سریع یا حرکت آهسته و پایدار
 • فضای موجود
 1. نرخ جریان:

کانوایر مورد نظر ما باید توانایی جابجایی آیتم ها را هم در نرخ میانگین تولید و هم در اوج تولید پشتیبانی کند. تعداد کالاهایی که برای حمل و نقل در هر ساعت (یا در دقیقه) نیاز دارید طول و سرعت نقاله را تعیین می کند.

 1. الزامات انتقال:

نقطه ورود و خروج اجسام به نوار نقاله ها حائز اهمیت بسیار است. به طوری که آیتم هایی با ابعاد کوچک نیاز به اعمال نیرو برای حرکت دارند در حالی که برای جابجایی اجسام حجیم قرار دادن آنها به صورتی که نیروی جاذبه به جابجایی آن ها کمک کند (نقاله های چرخشی) در صرفه جویی کمک شایانی میکند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *