آموزش

حفاظت موتور و انواع آن

حفاظت موتور

حفاظت موتور به مجموعه فرآیند هایی اطلاق می‌شود که به منظور جلوگیری از آسیب رسیدن به موتور الکتریکی صورت می‌پذیرد. الکتروموتور می‌تواند تحت تاثیر عوامل داخلی و خارجی قرار بگیرد. هنگام اتصال موتور الکتریکی به منبع و در حین استفاده، حفاظت موتوری از ایجاد شرایط غیر عادی جلوگیری میکند. موتورها در سطوح مختلف و در کاربردهای مختلف استفاده می شوند، به همین علت برای محافظت از موتورهای الکتریکی از واحدهای مختلف حفاظتی استفاده می شود.

کاربرد الکتروموتور

موتورهای القایی در سطوح غیر صنعتی و همچنین در کارخانجات صنعتی و تجاری بزرگ بسیار پر کاربرد هستند. از همین رو این تجهیزات پر هزینه نیز می باشند. بنابراین سری فرآیند های حفاظت موتور حائز اهمیت بسیاری است. همانطور که اشاره شد انواع مختلف حفاظت به دلیل گوناگونی عملکرد و ساختار موتور های الکتریکی است که دسته بندی آن در زیر آمده است:

  1. حفاظت از اضافه بار
  2. محافظت از اضافه جریان
  3. محافظت در هنگام ولتاژ پایین
  4. حفاظت فاز
  5. حفاظت ارت فالت
  6. حفاظت فاز معکوس

تشریح کامل حفاظت موتور و انواع آن

حفاظت از اضافه بار

محافظت از اضافه بار نوعی از محافظت در برابر شرایط اضافه بار مکانیکی است. شرایط اضافه بار مکانیکی به دلایل مختلف در مواقعی که یک موتور در حالت کار است می تواند اتفاق بیفتد. شرایط اضافه بار در نهایت منجر به افزایش دمای موتور شده که می تواند باعث صدمه شدید به موتور شود. حفاظت مورد استفاده برای شرایط اضافه بار می تواند موتور را در شرایط اضافه بار از منبع تغذیه اصلی جدا کند. در شرایط به وجود آمده با توجه به دمای بالای سیستم، سیم پیچ های موتور را در ابتدا داغ کرده و اگر خروجی های موتور به طور کامل بسته باشد باعث سوختگی در سیم پیچ ها و موتور الکتریکی میشود. در صورت وجود شرایط اضافه بار، واحدهای محافظت اضافه بار در مدار را تخلیه کرده و منبع تغذیه را قطع میکنند تا از صدمه بیشتر به موتور جولوگیری شود.

حفاظت از اضافه جریان

هرگاه مقدار زیادی جریان از طریق موتور عبور می کند، واحد محافظت موتور وارد عمل میشود. قطع کننده ها و فیوزهای مدار به عنوان واحد حفاظت برای موتورهای مختلف استفاده می شوند. محافظت از اضافه جریان می تواند پرسنل را از شوک الکتریکی، تجهیزات کنترلر موتور، رساناهای مدار و همچنین خود موتور را در برابر جریان های بالا محافظت کند.

 

حفاظت موتور الکتریکی

حفاظت در هنگام ولتاژ پایین

هر الکتروموتور یک ولتاژ نامی دارد که بر پایه آن فعالیت میکند. در صورت افت ولتاژ به پایین تر از مقدار نامی موتور، واحد حفاظت موتور برای جدا کردن موتور از منبع ولتاژ یا منبع تغذیه هنگام بروز این شرایط استفاده می شود. پروسه حفاظت موتور به این صورت است که هنگام بازگشت ولتاژ به حالت عادی و متعادل، موتور را به مدار باز میگرداند. واحدهای مختلف حفاظتی نقاط بازنشانی خاص خود را دارند. برخی از واحدهای حفاظت به صورت دستی تنظیم مجدد می شوند.

محافظت از فاز معکوس

این روش برای محافظت از یک موتور از شرایط واژگونی فاز استفاده می شود. واژگونی فاز در یک موتور ممکن است به دلایل متعددی رخ دهد که می تواند باعث ایجاد مشکلاتی از قبیل عدم ایمنی  تجهیزات و مشکلات عملیاتی شود. اگر دو اتصال از سه اتصال موتور معکوس بشود، به نوعی موتور شروع به چرخش در جهت مخالف می کند. پس از تشخیص چرخش مخالف موتور، واحد حفاظت موتور را از منبع توان جدا می کند.

 

حفاظت موتور الکتریکی

برای کسب اطلاعات بیشتر و خرید الکتروموتور مناسب با شماره تماس 74981-021 داخلی 110 تماس بگیرید.

حفاظت فاز

در این فرآیند، استفاده از حفاظت موتور در صورت بروز هرگونه خرابی فاز در حین کار موتور است. معمولاً در موتورهای سه فاز استفاده می شود و در صورت خرابی در هر مرحله، موتور از منبع تغذیه جدا می شود. موتوری که از این نوع حفاظت برخوردار نباشد، به فعالیت خود ادامه میدهد تا جایی که حتی اگر به خودش آسیب نرساند با ایجاد جریان بار اضافه در سیستم قطعا به مدار های متصل شده به آن آسیب وارد میکند.

محافظت ارت فالت

محافظت ارت فالت برای محافظت از موتور در شرایط مختلف اتصال کوتاه استفاده می شود. در صورت وجود اتصال کوتاه، جریان زیادی از طریق موتور یا مدار جریان می یابد. این فرآیند محافظتی از موتور در هنگام بروز این مشکل حمایت کرده و آن را از مدار خارج میکند.

جمع بندی حفاظت موتور

تمام فرآیندهای ذکر شده ترتیباتی است که به منظور جلوگیری از کارکردن موتورها در شرایط غیرطبیعی انجام می‌شود. محافظت موتوری و ابزار آلاتی که در انجام این مهم دخیل هستند می توانند از بروز وقایعی منفی چون: گرمای بیش از حد، پیری زودرس تجهیز، از بین رفتن سیم پیچ های برقی، آسیب در کوپلینگ یا جعبه دنده جلوگیری به عمل آورند. حال اگر شما استفاده گر موتورهای الکتریکی می باشید بهتر است اقدام به تهیه تجهیزات محافظتی و پروتکل های آن باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *