خدمات پس از فروش

وریستورها

وریستورها  Resistors Dependent Voltage برای حفاظت در برابر اضافه ولتاژ از قطعات الکترونیک که معمولا در ورودی درایو نصب می گردد. دلیل اینکه در ورودی درایو نصب می‌شود،‌ بابت این است که در هنگام اعمال ولتاژ ورودی، ممکن است اینورتر آسیب ببیند. این قطعه نیز مانند دیود دارای مشخصه‌ی ولتاژ جریان غیرخطی و غیر اهمی است.

اما برخلاف دیود، این قطعه در هر دو جهت جریان عمل می‌کند و پلاریته ندارد. در ولتاژ های پایین مقاومت این قطعه بالاست و با افزایش ولتاژ، مقاومت این قطعه نیز کم می‌شود.

از وریستور در مدارهای الکترونیکی برای کنترل و حفاظت از قطعات الکترونیکی در مقابل صدمات ناشی از ولتاژ گذرای بیش از اندازه استفاده می‌شود.

هنگامی که می‌خواهید از این قطعه به عنوان محافظ یک قطعه دیگر، استفاده کنید باید وریستور را به صورت موازی با آن قطعه نصب کنید. با این کار در صورتی که اضافه ولتاژ روی قطعه بیفتد، مقاومت وریستور کاهش می‌یابد.سپس جریان زیادی از وریستور می‌گذرد و جریان از قطعه مورد نظر شما نخواهد گذشت. وریستورها در ساخت اینورتر و معمولا در قسمت ورودی درایوها به عنوان یکی از قطعات کاربردی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وریستور

خازن ها:

خازن‌ها نقش اساسی در یک اینورتر دارند و چون از قطعاتی هستند که عمر کمتری نسبت به دیگر قطعات دارند. البته نوع و کشور سازنده در کیفیت و طول زمان عمر خازن‌ها نقش به سزایی دارد. در تشخیص خرابی خازن‌ها بدین صورت است که معمولا اگر ظاهر خازن پاره نشده باشد، بالای خازن ممکن است ورم کند. بهترین روش برای تست خازن‌ها علاوه بر تست با مولتی متر این است که خازن‌ها را با ولتاژی نزدیک به ولتاژ خازن‌ها به صورت آهسته شارژ و دشارژ کنیم. بد نیست که این نکته را یاد آوری کنیم که شارژ و دشارژ آنی خازن‌ها که ممکن است باعث خرابی خازن گردد خطرناک نیز باشد. لذا همواره نکات ایمنی برای  کار اولویت دارد.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *