>>>الکترو موتور دالاندر چیست؟

الکترو موتور دالاندر چیست؟

موتور دالاندر چیست؟

الکترو موتور دالاندر به موتور های القایی دو سرعته گفته می شود که معمولا یکی از این سرعت‌ها دو برابر دیگری می‌باشد یعنی اگر سرعت دور کند  rpm1500 باشد سرعت دور تند  rpm3000 می‌باشد. در این موتورها از یک سیم پیج برای دو سرعت استفاده می‌شود که نسیت سرعت‌ها ½ است به طور مثال، موتورهای سه فاز دالاندر در فرکانس 50 هرتز (4و 2 قطب)، با سرعت (3000و1500 دور) (8 و 4 قطب) با سرعت (1500 و 750 دور) و موتور (12 و 6 قطب) (1000 و 500 دور) موجود است.

پلاک موتور دالاندر

یکی از راه‌های شناخت الکترو موتور دالاندر توجه به سرعت و همچنین تعداد قطب‌هایی است که روی پلاک نوشته شده است که باز هم نسبت فوق در آن می باشد. فقط قطب‌ها با سرعت نسبت عکس دارند، یعنی تعداد قطب‌های کم مربوط به سرعت کم است. همچنین در برخی موارد بر روی پلاک الکترو موتور حالت λλ/Δ نشان داده شده که نشان می دهد این یک موتور دالاندر است. بنابراین موتور های دالاندر به موتورهایی اطلاق می‌شود که بتوان با تغییر در اتصالات سیم پیچی آن از دو سرعت استفاده کرد که دور تند را اصطلاحا ستاره دوبل می‌نامند و به دور کند، مثلث گفته می‌شود.

 

موتور دالاندر

 

خرید الکتروموتور

تخته کلم موتور دالاندر

این فقط نحوه چیدمان اتصالات در سیم پیچی هاست. با توجه به شکل حالت ستاره دوبل (λλ)، خواهید دید سیم پیچی‌ها از دو نقطه به هم وصل می‌شوند. چرا که ما شش گروه سیم پیچ خواهیم داشت، بنابراین از آن‌جایی که سیم پیچ‌ها به هم متصل هستند، بنابراین شش سر کلاف خواهیم داشت که در حالت ستاره دوبل سه سر کلاف با کنتاکتور اتصال کوتاه می شوند و سه سر کلاف توسط کنتاکتور دیگری به برق وصل می شوند.

مدار الکترو موتور دالاندر

مدار الکترو موتور دالاندر

 

تخته کلم دالاهو

نقشه مدار فرمان و قدرت موتور دالاندر

برای راه اندازی این موتور کافی است، تنها یکی از از سه سر کلاف ها را به برق وصل کنید و سه سر دیگر به جایی وصل نشود پس می‌توان حدس زد که در مدار قدرت یک موتور دالاندر سه کنتاکتور استفاده می‌شود. این سه کنتاکتور برای یک مدار دالاندر لازم است. همچنین یک فیوز در سر راه فاز ورودی مجموعه و دو عدد بی متال. چرا که در حالت ستاره دوبل دو کنتاکتور در مدار خواهند بود و در مسیر خروجی کنتاکتور k1 یک بی متال قرار می دهیم، همچنین یک بی متال دیگر در مسیر خروجی کنتاکتور k3 قرار خواهیم داد که در شکل مدار قدرت، به نمایش در آمده است.

 

 

توسط |1401-03-23T14:38:20+04:3028ام اردیبهشت, 1401|خدمات پس از فروش|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید