خدمات پس از فروش

کریستال Crystal چیست؟

کریستال Crystal از یک ماده معدنی در طبیعت به نام کریستال کوارتز ساخته شده است که وقتی به آن ولتاژ داده می‌شود (با توجه به قانون تشدید و اثر فشار برقی در این قطعه) با یک فرکانس خاصی به ارتعاش در می آید و سیگنال الکتریکی رو به نوسانات مکانیکی در داخل خودش تبدیل می کند، با توجه به این‌که این لرزش‌ها یا تغییر شکل‌ها بسیار دقیق است، در خروجی سیگنال الکتریکی با فرکانس بسیار دقیقی ملاحظه خواهیم کرد.

 

کریستال الکترونیکی

عملکرد کریستال:

به طور کلی کریستال یک قطعه الکترونیکی است که وظیفه آن تولید سیگنال الکتریکی با فرکانس بسیار دقیق می‌باشد.

در اکثر بردهای الکترونیکی که دارای میکروکنترلر ها هستند، ( مثلا در تعمیر اینورتر ) مورد کاربرد و ضروری است. به طور کلی هر میکروکنترلر برای اینکه بتواند کار کند به یک منبع برای ایجاد کلاک نیاز دارد. کلاک سرعت اجرای دستورالعمل ها توسط پردازنده، نرخ تبادل ارتباط سریال، زمان مورد نیاز برای تبدیل از آنالوگ به دیجیتال و خیلی موارد دیگر را مشخص می کند.

بنابراین این قطعه، به عنوان پالس ساعت شناخته می شود و برای تولید یک نوسان خاصی در مدار می باشد تا موجب هماهنگی بین قطعات در مدار شود.  کریستال هم به نوعی قلب مدار یا زمان مدار می‌باشد و طبق این زمان تمام عملیات‌ها صورت می گیرد.

 

کریستال

 

مثلا میکروکنترلرها که قابلیت برنامه ریزی دارند، در هر پالس ساعتی کار خاصی انجام می دهند، مثلا در یک کلاک پالس عمل ضرب انجام میشه در کلاک پالس بعدی کدی اجرا میشه و به همین ترتیب با این کلاک پالس ها تنظیم می شوند.

واحد اندازه گیری:

واحد آن ها برحسب هرتز می‌باشد که معمولا به صورت مگاهرتز یا کیلو هرتز می‌باشد. از همین ماده کریستال کوارتز می توان برای تولید ولتاژ استفاده کرد.

شکل ظاهری کریستال به دو دسته DIP  و Smd تقسیم می‌شود:

مدل DIP  آن اکثرا با فرکانس های کاری در حد کیلو هرتز کار می‌کند. و عموما مدل SMD فرکانس های بالا در حد مگا هرتز می باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *