آموزش

اینورتر آسانسور

استفاده از اینورتر در آسانسور منجر به بهره‌وری انرژی بهتر می‌شود. اینورتر آسانسور واسطه‌ای میان برق و موتور آسانسور است که با تغییر فرکانس، نمودار حرکتی پایداری از زمان شروع تا توقف آسانسور ایجاد می‌کند.

اینورتر آسانسور چیست؟

 

اینورتر یکی از مهم‌ترین ابزارهایی است که برای کنترل سرعت و بهینه‌سازی عملکرد الکتروموتور به‌کار می‌رود. درایو آسانسور نیز همین‌کار را انجام می‌دهد و به‌صورت خودکار جریان موردنیاز برای راه‌اندازی آسانسور را تنظیم می‌کند.

برعکس هم، در حین اجرا یا توقف آسانسور، جریان برق را کاهش خواهد داد. این امر که جریان موتور به‌صورت خودکار هنگام کاهش بار کم شود، به افزایش طول‌عمر اجزای مختلف و مخصوصا موتور آسانسور کمک می‌کند. اینورتر آسانسور، برای تبدیل توان ورودی با ولتاژ و فرکانس ثابت به توان خروجی با ولتاژ و فرکانس متغیر، استفاده می‌شود.

با توجه‌ به اینکه سرعت موتور، به‌عنوان یک تابع از فرکانس منبع تغذیه است، اینورترها ابتدا برق ورودی را به ولتاژ DC تبدیل می‌کنند و سپس آن را با استفاده از یک اینورتر به ولتاژ AC با فرکانس و ولتاژ متغیر تبدیل خواهد کرد. به‌ این‌ ترتیب، اینورتر آسانسور وظیفه کنترل سرعت موتور آسانسور را بر عهده دارد. اینورتر قادر است سرعت موتور را از صفر تا چند برابر سرعت نامی موتور تغییر دهد و به‌صورت پیوسته کنترل کند.

 

 

اینورتر آسانسور

 

خرید اینورتر، الکتروموتور و تجهیزات اتوماسیون صنعتی، با ما در تماس باشید: 02174208000 ( 30 خط داخلی)

 

♦گروه بازرگانی صنعتی درخشش الکتریک بین الملل ♦

 

 

 

انتخاب اینورتر متناسب با نوع کاربری

 

 

با توجه‌ به نوع کاربری، باید یک اینورتر مناسب برای آسانسور انتخاب کنید که البته این امر به یک بررسی جامع احتیاج دارد. علاوه‌ بر این، باید مورد بررسی قرار گیرد که آیا موتور آسانسور نیاز به گشتاور راه‌اندازی بالا دارد یا خیر؟ آیا در طول زمان عملکرد مداوم، نیاز به جریان ثابت بالا برای تغییر دارد؟ آیا دقت فرکانس برای حفظ سرعت ثابت موردنیاز است یا خیر؟

باید اشاره کنیم که فرایند انتخاب اینورتر با کاربری آسانسور یا دیگر درایوها بر اساس نوع کاربردشان، به‌ خصوص در پمپ، فن، جرثقیل، نوار نقاله، آسانسور و سایر دستگاه‌ها، احتمال دارد با یکدیگر تفاوت داشته باشد. حتی انتخاب اینورتر برای آسانسور صنعتی و آسانسور خانگی نیز متفاوت است.

در صنایع مختلف مانند پمپ، فن و نوار نقاله، از اینورترهای عمومی استفاده می‌شود که به آن‌ها اینورترهای اقتصادی می‌گویند. در آسانسورهایی که دقت کنترل سرعت آن‌ها بسیار اهمیت دارد، استفاده از اینورترهایی با قابلیت کنترل حلقه بسته توصیه می‌شود. از طریق اتصال انکودر به موتور و بازگشت فیدبک آن به اینورتر، امکان کنترل دقیق‌تر بر روی بار وجود خواهد داشت.

 

مشخصات فنی اینورتر آسانسور

 

در آسانسورها، اینورتر به‌ طور هوشمند، میزان ورودی بار به موتور را تشخیص می‌دهد و جریان برق موردنیاز را بر اساس آن به موتور ارائه می‌دهد که در اکثر موارد کمتر از جریان نامی موتور است.

 • دقت بالا در زمان توقف اتاقک آسانسور
 • دقت بالا در زمان حرکت آسانسور
 • کنترل دقیق بر گشتاور حرکتی
 • کاهش مصرف انرژی با استفاده از این دستگاه
 • قابلیت کنترل حلقه بسته و حلقه باز
 • امکان برنامه‌ریزی جهت دستیابی به شیب مناسب در روشن و خاموش کردن نورها

 

انواع اینورتر آسانسور کدام‌اند؟

 

به‌طورکلی، برندهای مختلفی مانند اینورتر زیمنس در طراحی و تولید این اینورترها فعالیت می‌کنند. این امر انتخاب افراد را برای خرید اینورتر آسانسور راحت‌تر می‌کند. برخی از این شرکت‌ها داخلی و برخی دیگر خارجی هستند.

به‌هرحال، برخی از نسخه‌های تولیدشده توسط شرکت‌های معتبر، کیفیت بالاتری دارند. در کل، شما باید نوع درایو آسانسور را بر اساس نیازها و کاربردهای آسانسور مورد نظر خود انتخاب کنید. درمیان همه این برندها اینورتر اشنایدر و زیمنس از کیفیت بالاتری برخوردار هستند و محبوبیت بیشتری کسب کرده‌اند.

 

 

اینورتر آسانسور

مزیت استفاده از درایو آسانسور

 

کنترل آسانسور با اینورتر در همه این زمینه‌ها منجر به بهبود عملکرد و کارایی آن می‌شود.

 • کاهش مصرف برق و صرفه‌جویی انرژی
 • امکان تغییر دور موتور آسانسور
 • حفاظت کامل از الکتروموتور آسانسور
 • افزایش عمر مفید آسانسور و قطعات آن
 • افزایش سرعت و کارایی
 • ذخیره و بازگرداندن انرژی به شبکه برق

 

چگونه اینورتر آسانسور را نصب نمائیم؟

 

نصب درایو آسانسور به توصیه کارشناسان حرفه‌ای و متخصصین آسانسور انجام می‌گیرد. این عملیات به علت تاثیر مستقیم بر ایمنی و عملکرد صحیح آسانسور، باید توسط تکنسین‌های ماهر و باتجربه انجام شود. لذا، توصیه می‌شود که نصب اینورتر آسانسور را به تکنسین‌های حرفه‌ای و متخصصین درایوها و کنترل کننده ها بسپارید.

در این صورت، ایمنی آسانسور و سلامت آن تامین خواهد شد. نصب صحیح درایو می‌تواند عملکرد بهینه و کارایی بالای آسانسور را به‌همراه داشته باشد. لطفا توجه داشته باشید که علاوه‌بر نصب، انتخاب یک برند معتبر و موردتایید نیز بسیار حیاتی است.

انتخاب اینورتر اشنایدر برای آسانسور یا یک اینورتر زیمنس مناسب آسانسور خواهد توانست در تضمین عملکرد مناسب آسانسور موثر باشد.

 

جمع‌بندی

 

استفاده از اینورتر آسانسور منجر به کاهش مصرف برق و استفاده بهینه از انرژی می‌شود. انواع مختلفی از این درایوها در بازار موجود هستند و شما باید با توجه به نوع کاربری آسانسور خود، یک اینورتر مناسب انتخاب کنید.

منابع:

https://www.vtlift.com/en/catalog/inverter-drives-for-lifts

 

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *