خدمات پس از فروش

اتوماسیون صنعتی

اتوماسیون صنعتی چیست؟

اتوماسیون صنعتی (industrial automation) به مفهوم استفاده از سیستم های کنترلی، مانند pcها، پروتکل ها و ابزارهای ارتباطی و همچنین برنامه نویسی سیستم های کنترلی ارتباط دهنده بین انسان و ماشین آلات مختلف در صنعت می‌باشد. تمامی تلاش‌ها برای به حداقل رساندن زمان در روند تولید و چرخه کاری و همچنین کاهش یا حذف نیروی انسانی از خطوط تولید و … که برآیند این کار، باعث بالا رفتن کیفیت تولید وحتی جلوگیری از آسیب کمتری به نیروی انسانی در حین تولید می شود.

از دستگاه‌های مورد استفاده در سیستم‌های اتوماسیون صنعتی می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • پی ال سی (PLC)
 • اچ ام آی (نمایشگر واسط انسان و کامپیوتر) HMI
 • سنسور
 • رله
 • انکودرها (Encoder)
 • تجهیزات تست و اندازه گیری
 • مبدل های ارتباطی
 • منبع تغذیه
 • و….

مزایای اتوماسیون صنعتی

بیایید نگاهی به مزایای اتوماسیون صنعتی بیندازیم:

 

کاهش هزینه های عملیاتی:

 

اتوماسیون صنعتی مراقبت های بهداشتی به دلیل آسیب دیدگی کارکنان و همچنین میزان حقوق پرداختی را را کاهش می دهد. به دلیل اینکه این سیستم ها نیروی انسانی نیستند. بنابراین سایر مزایاهای پرداختی، مانندحمایت از بازنشستگی، برنامه های پاداش و غیره وابسته نیست. حال تجسم کنید با کاهش نیروی انسانی و جای گزین اتوماسیون صنعتی که هزینه قابل توجه ای صرفه جویی میشود. در نتیجه منجر به پس انداز قابل توجهی برای شرکت می شود. این نکته هم قابل گفتن است که سیستم های اتوماسیون هزینه های نگهداری کمتری دارند متحمل می‌شوند و زیاد احتیاج به صرف هزینه از این بابت ندارند. و تنها کسانی میتوانند این هزینه ها را دریافت کنند که تکنسین فنی یا کامپیوتر باشند.

در صنعت در مورد فعالیتهای صنعتی که نیاز به اپراتورهای انسانی که کارهای خسته کننده انجام می دهند را می توان با تجهیزات خودکار جایگزین کرد. همچنین معمولا در اینکار ها نیاز به اپراتورهای انسانی دارند که را برای انجام وظایف در محیط های خطرناک شامل دمای شدید، آلودگی، عناصر مسموم کننده یا مواد رادیواکتیو حضور داشته یاشند که با جای گزینی آنها دیگر این نوع آسیب های ناشی از این نوع آلودگی ها وجود ندارد.

 

کاربرد اتوماسیون صنعتی چیست؟

به وسیله فناوری اتوماسیون صنعتی امنیت برای اکثر صنایع افزایش یافته و هزینه های جانبی نیز کاهش می یابد.  و همچنین در عین افزایش کیفیت، روند توسعه محصول به شرکت ها ارائه می دهد. داشتن این مزایا به شرکت ها کمک می کند تا سود و بهره وری را افزایش دهند.

عملکرد سیستم های اتوماسیون صنعتی

 

امروزه با پیشرفت روز به روز صنایع و تمایل به افزایش سرعت در پروسه تولید به دلیل افزایش مقدار تولید و اینکه در هنگام تولید مقدار تلفات و خطاها توسط کاربر انسانی کاهش پیدا کند، صنعتگران را مشتاق کرده است که خطوط تولید خود را به سمت اتوماتیک شدن پیش ببرد. معمولا درفرآیند اتوماسیون صنعتی، متغیرهای فرآیندی با استفاده از تکنیک کنترل حلقه بسته به مقادیر مطلوب تنظیم می شوند.

بوسیله اتوماسیون صنعتی، در مناطقی که شرایط کاری برای نیروی انسانی دشوار، خطرناک و دور از دسترس است، این نوع سیستم ها جایگزین نیروهای انسانی می شود و باعث ایمنی بیشتر برای کارگران می شود.

اتوماسیون صنعتی

 

مزایای استفاده از اتوماسیون صنعتی

استفاده از سیستم های اتوماسیون صنعتی، راه حل هایی مناسب، برای رسیدن به اهداف شما در خطوط تولید ارائه می دهد و موجب پایین آمدن هزینه‌های تولید، استفاده بهینه از متریال، افزایش کیفیت تولید، کاهش زمان تولید و افزایش میزان تولید، افزایش ایمنی و کاهش ساعت کاری کارگران کارخانه می شود.

کاربرد اتوماسیون صنعتی

استفاده از انواع مختلف سیستم های کنترل برای عملکرد تجهیزاتی نظیر ماشین آلات، فرآیند تولید کارخانجات، کوره ها و سیستم های گرمایشی، عملیات سوئیچینگ در شبکه های تلفن، هدایت و متعادل کردن حرکت کشتی ها و هواپیما ها و غیره.

شرکت هایی بسیاری، در زمینه تولید و طراحی محصولات و تجهیزات اتوماسیون صنعتی فعالیت دارند که از جمله آنها می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • زیمنس (Siemens)
 • ای بی بی (ABB)
 • اشنایدر (Schneider Electric)
 • و…

 

گروه فنی مهندسی درخشش الکتریک مجری تعمیر اینورتر، تعمیر الکتروموتور و راه اندازی و نصب انواع اینورترها و الکتروموتور های صنعتی و خانگی در ایران می‌باشد.

برای اطلاعات بیشتر باشماره 74208000 داخلی 124 و 123  تماس بگیرید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *