>>>تعمیر اینورتر به چه صورت انجام می‌شود؟
  • تعمیر اینورتر

تعمیر اینورتر به چه صورت انجام می‌شود؟

هنگامی که قصد تعمیر اینورتر را داشته باشید قبل از هر چیز توجه به اجزای تشکیل دهنده این دستگاه ضرورت دارد. نکته قابل ذکر در زمینه تعمیرات این دسته از سیستم‌های صنعتی، این است که در این تجهیزات به طور معمول، اتصال مستقیم VFD ها به الکتروموتورهای این سیستم‌ها باعث می‌شود تا خطاها و اشکالاتی که در الکتورموتورها به وجود آمده است، به طور مستقیم بر روی اینورترها نیز اثراتی را ایجاد کند.
نکته دیگری که باید به آن اشاره شود این است که زمانی که بحث تعمیرات اینورتر به میان می‌آید لازم است در ابتدا به عیب یابی این تجهیزات اقدام شود. در این زمینه می‌توان گفت عمده مشکلاتی که در VFD ها به وجود می‌آید به دلیل بروز مشکلاتی در IGBT سیستم مورد نظر است. در بیشتر موارد، این اتفاق در زمانی روی می‌دهد که اتصالی کوتاه بین الکتروموتورها روی داده باشد و یا اتصالی در کابل رابط میان موتور و اینورتر صورت گرفته باشد. در این شرایط و در صورتی که نوعی فیلتر خروجی در درایو وجود نداشته باشد، مشکلات ایجاد شده حادتر خواهند بود.
یکی دیگر از مواردی که باعث می‌شود نیاز به تعمیرات اینورتر احساس شود بروز مشکلاتی در منبع تغذیه این سیستم‌ها است. در چنین شرایطی، نوعی ولتاژ اضافی به صورتی کاملا ناگهانی وارد دستگاه شده است.

اینورتر جوشکاری

تعمیرات اینورتر

عیب یابی اینورتر

همان‌طور که می‌دانید برای تعمیر اینورتر نیز مانند سایر دستگاه‌ها باید در ابتدا به عیب یابی آن اقدام شود.

عیب یابی از اینورتر در گام اول

در مراحل عیب یابی از این سیستم باید در وهله اول، بخش IGBT اینورتر و همچنین دیود و تریستورهای رکتی‌فایر مورد بررسی دقیق قرار بگیرند. لازم است بدانید که خرابی هر یک از این قطعات موجب خواهند شد تا مدت زمان اتصال دستگاه، کوتاه‌تر شود. از طرف دیگر وجود هر گونه اشکال در این قطعات باعث می‌شود تا ولتاژ باس DC به مدارهای گیت درایو مربوط به خود و هم‌چنین کارت‌های کنترلی دستگاه آسیب‌هایی را وارد نماید. چراکه میزان ولتاژ آن در بیشتر موارد بیش از 400 ولت است. بنابراین در صورتی که IGBT ها دچار آسیب‌هایی از قبیل سوختگی شوند مدارهای گیت مربوط به آن‌ها نیز دچار آسیب‌هایی خواهد شد و نیاز به تعمیر خواهد یافت.

نصب و راه اندازی اینورتر

عیب یابی از اینورتر در گام دوم

در گام دوم عیب یابی این تجهیزات پیش از تعمیر نمودن آن‌ها، لازم است بخش منبع تغذیه دستگاه به طور دقیق مورد بررسی قرار بگیرد و از این طریق ایرادات احتمالی آن برطرف شود. در این مرحله لازم است درایو با منبع تغذیه DC جریان محدود شده، راه اندازی شود و سپس عملکرد منبع تغذیه و میزان درستی مکانیزم کاری آن، مورد ارزیابی دقیق قرار بگیرد و بخش کنترل منبع تغذیه نیز چک شود. لازم است بدانید که در این شرایط به دلیل اینکه از منبع تغذیه DC جریان محدود شده استفاده می‌شود، در صورتی که هر گونه اشکالی در مدارات داخلی سیستم مورد نظر به وجود بیاید به این دلیل که جریان محدود شده است، مشکلی برای قطعات الکترونیکی ایجاد نخواهد شد.

عیب یابی از اینورتر در گام سوم

یکی دیگر از مواردی که باعث خرابی اینورتر می‌شود مربوط به زمانی است که درایو روشن است و بر روی صفحه نمایشگر آن، نوعی خطا و یا علامت هشدار به چشم می‌خورد. نمایش این خطا و یا هشدار ممکن است به دلیل عملکرد نامناسب یکی از بخش‌های درایو باشد. به عنوان نمونه، این احتمال وجود دارد که خروجی 4 تا 20 میلی آمپر آن دچار اشکال شده باشد و یا این بخش‌ها از کار افتاده باشند. در چنین شرایطی می‌توان به راهنمای کاربری سیستم که توسط شرکت سازنده طراحی شده است، مراجعه کرد و با توجه به اطلاعاتی که در آن ثبت شده به تعمیر اینورتر اقدام نمود.
نکته‌ای که لازم است در این بخش به آن اشاره شود این است که مراحل عیب یابی برای هر یک از دستگاه‌ها متفاوت است. چراکه نوع خطای هر یک با دیگری فرق دارد. حتی این امکان وجود دارد که دو دستگاه، خطاهای مشابهی داشته باشند در صورتی که روش‌های تعمیر آن‌ها متفاوت خواهد بود. پس از عیب یابی، نسبت به تعمیر اینورتر اقدام می‌شود.

خرید اینورتر

تعمیر درایو

گام آخر؛ تست

پس از تعمیر اینورتر و برطرف شدن خطای سیستم درایو، لازم است تمامی قطعات مکانیکی مورد بررسی دقیق قرار بگیرند. از جمله این قطعات می‌توان فن‌های خنک کننده سیستم، کلیدها و اتصالات دستگاه را نام برد. با بررسی هر یک از این ابزارها در صورتی که ایراد و یا اشکالی در آن‌ها وجود داشته باشد عیب یابی و تعمیر می‌گردد و یا نسبت به تعویض آن قطعه، اقدام می‌شود. از جمله اقدامات مورد نیاز در این بخش می‌توان به تست کنترل سرعت موتور القایی و تست ورودی و یا خروجی‌های دیجیتال و آنالوگ اشاره کرد. هر یک از این تست‌ها در این گام‌ها با توجه به نیاز مشتریان و هم‌چنین وضعیت تجهیزات انجام می‌شود.

نکته قابل ذکر این است که در فرایند تعمیرات اینورتر سه جزء اصلی این تجهیزات ارزیابی می‌شوند که عبارتند از:

  • واحد مدار یک سو کننده
  • واحد مداری DC
  • واحد مدار وارونگر
توسط |1400-10-01T09:53:07+03:305ام تیر, 1400|خدمات پس از فروش|بدون دیدگاه

درباره نویسنده:

دیدگاه خود را بنویسید