خدمات پس از فروش

کلید هوایی

کلید هوایی چیست؟

کلید هوایی یکی از تجهیزات صنعتی می‌باشد که در موضوعات صنعتی و برق فشار قوی و ضعیف اهمیت بسزایی دارد کلید هوایی Air Circuit Breaker نوعی کلید اتوماتیک است که تا حدود 6300 آمپر می تواند جریان ورودی اعمال شده را تحمل نموده و ظرفیت تحمل و قدرت قطع در حدود 200 کیلو آمپر را دارد. علت اصلی نام گذاری به این دلیل می‌باشد که از آنجا که به طور قرارداد جهانی در نظر گرفته شده است که عموما برای خاموش نمودن جرقه، در این نوع از کلیدها باید در .هوای آزاد صورت گیرد از این‌رو به این دسته از کلیدها نام کلید هوایی داده شده است

به طور کلی، کلید اتوماتیک هوایی هم به عنوان محافظ شبکه و هم به عنوان قطع کننده و وصل کننده مدار مورد استفاده قرار می گیرند. این کلیدها در بخش ورودی مدار برقی به کار گرفته می شوند. زمانی که ولتاژ ورودی تغییرات سریعی داشته باشد و یا حرارت اجزای داخلی مدار در زمان عبور جریان الکتریکی زیاد شود، اقدام به محافظت و قطع مدار می نماید.

کلید هوایی چیست؟

وظیفه اصلی کلیدها، قطع و وصل کردن مدار هم از فاصله نزدیک و یا اینکه از فاصله دورتر، و همچنین محافظت از دستگاه هایی چون مدارها، موتورها و دیگر تجهیزات صنعتی و…  را به عهده دارند.  باید در نظر گرفت که کلیدی مورد استفاده است که از هوا به عنوان عامل خاموش کننده استفاده می‌کند.

در مدارهای الکتریکی پس از بروز جرقه و قطعی مقطعی، زمانیکه مدار مجدد وصل شود، در هنگام شروع به عملکرد مجدد، ولتاژ بالایی از آن عبور خواهد کرد. کلیدهای هوایی به دلیل عملکرد وقفه ای که برای آن طراحی شده است. با ایجاد وقفه، باعث می‌شود ولتاژ اولیه عبوری، را کاهش دهد تا مانع ایجاد جرقه شود.

 

کلید هوایی

تعمیر کلید هوایی

 

کاربردهای کلید هوایی:

کاربرد کلیدهای هوایی در مکان ها و صنعت هایی است که نیاز به جریان برق متناوب باشد و ممکن باشد انرژی زیاد تولید جرقه نماید، همچنین کلیدهای هوایی احتمالات ناشی از آتش سوزی را کاهش داده و تقریبا صفر می رساند. عملکرد کلیدهای هوایی نسبت به سایر کلیدها ( به عنوان مثال کلیدهای روغنی) بالاتر بوده و در کوتاهترین زمان ممکن عمل می‌کند.

کاربردهای کلید اتوماتیک هوایی:

از نظر فضایی که در محیط نیز برای استفاده لازم است کلیدهای هوایی فضای کمی را اشغال می‌کنند. و در هنگام رخ دادن جرقه این امکان وجود دارد که به سرعت آنرا خاموش کرد. این نوع کلیدها به تعمیرات و عملیات نگهداری دوره ای کمتری نیاز دارند.

هنگام استفاده از کلید، این نکته را حتما باید در نظر گرفت که باید هنگام استفاده از کمپرسورکننده هوا استفاده کرد. و بررسی تجهیزات جانبی کمپرسور باید مد نظر حتما قرار گیرد که در هنگام استفاده دچار افت فشار هوا نشوند.

انواع کلید اتوماتیک هوایی

  •  کلید هوایی انفجار – (Cross-Blast Air Circuit Breaker):

این نوع کلید شامل یک محفظه  می‌باشد که در مجاورت کنتاکت‌های کلید قرار گرفته است. این محفظه با نام مجرای جرقه شناخته می‌شود. هنگامی که جرقه زده می‌شود. لوله‌های متصل به محفظه باعث سردشدن جرقه می‌شوند.

مواد بکار رفته برای ساخت این محفظه از موادی می‌باشد که غیر قابل اشتعال و نسوز باشد. در این محفظه صفحات جدا کننده برای تقسیم جرقه ها وجود دارد که باعث کاهش ولتاژ جرقه های ایجاد شده از ولتاژ اصلی شود.

کلید هوایی Air Circuit Breaker

کلید هوایی چیست؟

 

 

کلید اتوماتیک هوایی با قطع کننده‌ی هوایی ( Air Circuit Breaker):

  • در این مدل از کلیدها دو نوع کنتاکت وجود دارد که نوع اول به عنوان کنتاکت اصلی و کنتاکت دوم به عنوان کنتاکت های کمکی یا جرقه زنی به کار گرفته شده اند.
  • کنتاکت‌های اصلی از جنس مس بوده و در آن‌ها ورقه‌های نقره‌ای نیز وجود دارد که مقاومت پایینی دارند.
  • کنتاکت‌های کمکی نیز از آلیاژ مس هستند تا بتوانند در برابر گرما مقاومت داشته و از آسیب به قسمت کنتاکت‌های اصلی بدلیل جرقه زنی جلوگیری نمایند.

کلید هوایی انفجاری – (Air Blast Circuit Breaker):

  • این نوع کلید هوایی نیز در سیستم‌هایی که ولتاژ آن‌ها تا 420 و یا 245 کیلووات و حتی بیشتر باشد، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

کاربردهای استفاده کلید هوایی در صنعت:

  • از کلید اتوماتیک هوایی در کارخانجات، کارگاه ها و اماکن صنعتی استفاده می شود.
  • این کلیدها همچنین در زمینه ی مراقبت و نگهداری از ماشین های الکتریکی، خازن ها، ترانسفورماتورها و…  کاربرد زیادی دارند.
  • این کلیدها بیشتر در مکان هایی استفاده می‌شوند که با جریان متناوب بیشتر کار می‌کنند.

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *