موتور ضد انفجار

Explosion Proof Electric-Motor:

الکتروموتور ضد انفجار که در صنعت با نام هایی مانند الکتروموتور ضد جرقه، الکتروموتور EX، الکتروموتور محیط های خطرناک (Hazardous Are) و غیره نیز شناخته می شود.
الکتروموتور های ضد انفجار به موتور هایی گفته می شود که در محیط های قابل انفجار (Explosion) ،اشتعال ( Falamable) مخاطره آمیز (Hazardious) از لحاظ مجاورت با گازها و مواد محترقه و قابل اشتعال به کار می‌رود .
به طور کلی در چنین محیط‌هایی که امکان تشکیل مثلت آتش با جرقه ای از سوی سیستم الکتریکی موتور تکمیل می‌شود لذا موتور باید از حفاظت ویژه ای برخوردار باشد تا باعث احتراق نشود و یا انفجار صورت گرفته را در خود خنثی نماید.
از جمله مواردی که در اثر بی توجهی به این موضوع رخ داده است می‌توان انفجار در پالایشکاه ها معادن و همچنین بروز آتش سوزی در کارخانه جات ریسندگی و بافندگی در اثر عدم استفاده از تجهیزات ضد انفجار نام برد.

طراحی موتورهای ضد انفجار

الکتروموتور ضد انفجار به گونه ای طراحی شده اند که انفجار احتمالی درون آن به بیرون منتقل نشود و یا عمل آب بندی در حدی صورت گرفته باشد که هنگام استفاده در محیط های حاوی گازهای قابل انفجار،از ورود گاز به داخل الکتروموتور و خطرانفجار آن جلوگیری کند.
این الکتروموتور ها علاوه بر درجه حفاظت بالا در برابر ورود اجسام و ذرات جامد خارجی و همچنین در مقابل ورود قطرات آب به داخل آن (که به درجه حفاظت IP معروف است)، دارای ویژگی مهم دیگری نیز می‌باشد که در صورت ایجاد جرقه یا شعله به هر دلیلی درون آن، و در نتیجه بروز انفجار در داخل آن‌ها به دلیل وجود گاز، قادر باشند فشار حاصل از این انفجار را تحمل کرده و از سرایت شعله به محیط اطراف جلوگیری نمایند و سبب بروز آتش سوزی و یا انفجار در محیط نشوند.

 

 موتور ضد انفجار

خرید الکتروموتور

 

مقاومت بدنه و جنس الکتروموتور:

جنس الکتروموتور ضد انفجار باید از مواد مقاومی ساخته شده باشد که در صورت بروز انفجار احتمالی استحکام خود را از دست ندهد و همچنین جنس به کار گرفته شده در این موتور ها باید در برابر خوردگی مقاومت بالایی داشته باشد زیرا ایجاد خوردگی باعث از بین رفتن نشت بندی شود که این برخلاف طراحی الکتروموتور ضد انفجار است.
در برخی از صنایع حساس همچون صنایع نفت ،گاز،پتروشیمی،داروسازی،رنگ سازی،کارخانه های سیمان ،صنایع شیمیایی،خودروسازی و … به دلیل وجود گازهای قابل اشتعال و انفجار و گرد و غبار های قابل انفجار، استفاده از از تجهیزات الکتریکی می‌تواند خطرات و صدمات غیر قابل جبرانی را به بار آورد.
ازین رو این دستگاه‌ها باید طوری طراحی و تولید و نصب شوند که تمهیدات حفاظتی لازم در برابر شوک الکتریکی، جرقه،.. را به منظور جلوگیری از بروز هر گونه خطری اندیشیده باشند.

 

توسط |1401-04-06T11:08:02+04:3025ام خرداد, 1401|خدمات پس از فروش|بدون دیدگاه

دیدگاه خود را بنویسید